גוגל: ביקור וירטואלי ב-17 מוזיאונים בעולם

פרויקט ART של גוגל מאפשר לגולשי האינטרנט לבקר ב-17 מוזיאונים מהגדולים בעולם. "להפגיש את אנשי העולם עם יצירות אומנות".

מיכאל וייצמן , א' באדר תשע"א

גוגל: ביקור וירטואלי ב-17 מוזיאונים בעולם-ערוץ 7
גלריית טייט
יח"צ גוגל

חברת גוגל ו17 מוזיאונים מהגדולים בעולם הודיעו על השקת פרויקט  Art Project אשר מאפשר גישה לאולמות המוזיאונים בכל נקודה בעולם ולצפות בגלריות באיכות צילום שטרם נראתה.

בין המוזיאונים אשר פתחו את הדלתות למבקר הרשת נמצאים גלריית Tate הלונדונית, מוזיאון מטרופוליטן מניו יורק, ארמיטאז הרוסי ועוד מוזיאונים רבים וידועים.

Art Project מאגד בתוכו אלפי תמונות שנסרקו והועברו לאינטרט ו-385 אולמות מוזיאונים שצולמו בתצוגה פנורמית של 360 מעלות שמאפשרת סיורים וירטואליים. בהצגת הפרויקט בגלריית טייט בלונדון הכריז סגן נשיא פיתוח של גוגל, נלסון מטוס, כי הפרוייקט איננו עסקי ולא מביא רווחים לחברת גוגל. "הפרויקט משתלב בתובנות החברה אודות שימור התרבות העולמית"- אמר מטוס.

"התחלנו לפני 18 חודשים עם מוזיאונים בתשע מדינות... אנו מעונינים להפגיש את אנשי העולם עם יצירות אומנות שהן הירושה שלנו לדורות הבאים. חברת גוגל אינה מצפה להרוויח מן הפרויקט, פשוט סיפקנו את הטכנולוגיה הנדרשת ליישום פרויקט זה.." הוסיף סגן נשיא גוגל

ממשק משתמש של השרות החדש מאפשר לגולש מגוון אפשרויות – מצפייה מפורטת בתמונות עד ללימודי היסטוריה של האומנות, ההיסטוריה של המוזיאונים עצמם, אפשרות לחלוק חוויות עם חברים, לצפות בסרטונים בנושא בYOUTUBE ועוד. בין התמונות נכנסו יצירות אומנות של בוטיצ'לי, התמונות של סזאן ורמברנדט, בסך הכל 486 ציירים מכל העולם.

לדברי טטיאנה לבדב, מנהלת גלריית טרייטיאקוב, ביצוע הפרוייקט לא היה קל. חלק מהתמונות אסורות לחשיפת אור השמש, וצילום פנורמי מצריך הרבה תאורה, לכן אנשי גוגל פירקו במשך יממה את תקרת המוזיאון בכדי לבצע את הצילומים.

לבדב מדגישה "אין שום כוונה להחליף את הדיאלוג עם התמונות של מפגש פנים מול פנים, אך צפייה וירטואלית מקנה רובד חדש לחוויה ומקנה רקע מקדים לביקור בגלרייה".

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il