אושר לקריאה ראשונה: רבצ"ר ישולב במועצת הרה"ר

ועדת הפנים של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה כי הרב הצבאי הראשי לצה"ל יהיה חבר במועצת הרבנות הראשית לישראל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' באדר תשע"א

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
פלאש 90

ועדת הפנים של הכנסת אישרה הבוקר לקריאה ראשונה את הצעת חוק הרבצ"ר, לפיו ישולב הרבצ"ר כחבר מן המניין במועצת הרבנות הראשית. במצב הקיים כיום, הרבצ"ר הוא במעמד של משקיף בלבד במועצה, ואין לו סמכות להשתתף בהצבעות בנושאים הנדונים בה.

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), יוזם הצעת החוק, אמר בפתח הדיון כי יש למצוא את הדרך החוקית, למנוע מצב שבו גורמים שאינם מהזרם המקובל על רוב החברה הישראלית, ישתלבו במועצת הרבנות הראשית.

נכון להיום, הרב הצבאי הראשי ממונה על ידי הרמטכ"ל באישור שר הביטחון. התנאי שעליו לעמוד בו הוא הסמכה לרבנות מהכשירות הנמוכה – "יורה יורה". אולם להסמכה במדרגה זו אין כל הכרה בחוק, ועל אף שהרבנות הראשית נוהגת להסמיך רבנים במדרגה זו, אין לדבר משמעות חוקית. לפיכך יכול הרמטכ"ל למנות כל אדם לתפקיד הרבצ"ר.

משמעות הצעת החוק במצב זה היא שבמועצת הרבנות הראשית עלול להיות חבר אדם שאיננו רב אורתודוכסי, כמקובל על רובה המוחלט של החברה הישראלית.

ח"כ עתניאל שנלר אמר בדיון כי הוא אינו חושש ממצב שכזה, שכן ביום שבו ימונה רבצ"ר מזרם שכזה, יחדל צה"ל להיות "צבא העם". ועם זאת הוצע להוסיף בהצעת החוק לפיו כניסת הרבצ"ר למועצת הרבנות הראשית תותנה באישור בכתב מצד המועצה לכך.

בדיון בלטה היעדרותם של נציגים ממשרד הביטחון, שזומנו אליו באופן רשמי ומוסמך. בעקבות היעדרות זו שלח ח"כ אריאל מכתב לעוזרת שר הביטחון, עו"ד רות בר, בו נכתב, "הרב הצבאי הראשי הוא קצין בכיר בצה"ל, שתוכן תפקידו חשוב לאין ערוך עבור חיילים רבים. בעת הזאת, שבה הרוחות סוערות סביב עתידו של מפעל הגיור בצה"ל, שאלת מעמדו וסמכותו של הרב הצבאי הראשי עתידה להשפיע עמוקות על גורלם ונתיב חייהם של אלפי חיילים ומשוחררים, שעברו ועוברים את מסלול הגיורים בצה"ל. אלפי חיילים אחרים, דתיים ודתיות, רואים ברבצ"ר סמכות רוחנית חשובה בעת שירותם בצבא".

"לא ייתכן", כתב אריאל, "שמשרד הביטחון יסיר את ידיו מהעניין וייעדר מדיון בנושא סמכויותיו ומעמדו של הרבצ"ר. המסר המועבר באמצעות מחדל זה לחיילים ואזרחים בישראל חמור ביותר, כאילו אמר שר הביטחון שאופיו היהודי של הצבא איננו מענייניו".