מנהרה ברפיח
מנהרה ברפיחצילום: פלאש 90

מימשל חמאס טוען כי ברצועה קיים מחסור בדלק ובסולר על רקע האירועים במצריםמדיווחים בתקשורת הפלשתינית עולה כי מאז תחילת האירועים במצרים, חלק ניכר מהמנהרות המובילות סחורות לרצועת עזה מושבת, ועשרות מנהרות הפסיקו לעבוד כליל.

לטענת בעלי המנהרות, הסיבות לקשיים בהברחה דרך המנהרות הן פריסה צפופה יותר של כוחות ביטחון וצבא מצריים באזור המקשה על המבריחים לפעול באופן חופשי.

בנוסף, תושבים בדואים בחצי האי סיני מנצלים את המצב, ומתארגנים ככנופיות חמושות, על מנת לשדוד את משאיות הסחורה.

על רקע ההאטה בפעילות המנהרות טוען מימשל חמאס כי החל מראשית חודש פברואר קיים מחסור בדלק ובסולר ברוב תחנות הדלק ברצועת עזה.

אבראהים ג'אבר, תת שר הכלכלה בממשל חמאס הודיע, כי כמויות גדולות של דלק וסולר הוכנסו לרצועה וכי המשבר ייפתר בימים הקרובים. עם זאת, המשרד הורה על קיצוב במכירת דלק.

פעילות המנהרות מטרידה גם את המצרים. על רקע האירועים במצרים הובעו במצרים חששות כי חמאס, חזבאללה וארגונים נוספים ינצלו את האירועים לביצוע פעולות טרור והברחת אמצעי לחימה לרצועת עזה ופגיעה בשלטון המצרי. על רקע חשש זה הודיעה פרקליטות המדינה המצרית כי עצרה חמישה אנשים, ובהם שני פלשתינים, אשר הסתננו למצרים כשברשותם כלי נשק השייכים, ככל הנראה, לגדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של החמאס. על פי דיווח נוסף נעצרו 11 פעילי חמאס כשברשותם אמצעי לחימה, פצצות ותחמושת. כמו כן נטען כי נתפסו פלשתינים שחילקו למפגינים חומרי הסתה.