"כוכבת" יום הפת"ח – מנהיגת הטרור. וידאו

שידורי הלל בטלוויזיה של הרש"פ למנהיגת פיגוע אוטובוס הדמים בו נרצחו 37 ישראלים. מישהו דיבר על חינוך נגד הסתה?

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' באדר תשע"א | עודכן: 10:32

ביום השנה להקמת תנועת פת"ח שהתקיים בחודש הקודם מצאה לנכון הטלוויזיה הפלסטינית להאדיר ולפאר את שמה של המחבלת דלאל מוגרבי, מנהיגת פיגוע אוטובוס הדמים, פיגוע המוגדר כקטלני ביותר בתולדות ישראל. כך מדווח ארגון 'מבט לתקשורת הפלשתינית'.

על פי הדיווח פרסמה הטלוויזיה הפלשתינית שני סרטונים המהללים את מוגרבי ואת הפיגוע שביצעה.

אחד הסרטונים ששודרו בטלוויזיה הפלסטינית מתאר את המחבלים במלים: "גיבורים... שזעזעו את הארץ, הפילו הרים," ואומר כי "החוף געש בגאווה בשל דלאל מוגרבי". הסרטון השני מוקיר את המחבלים, ומתאר ש"לא פחדנו מהמוות ומחשכת בתי הכלא".בהמשך הסרטון נאמר: "על החוף דמה של [דלאל] מוגרבי שתת, בצבע ארגמן על פרחי לימון".

הסרטונים שודרו כאמור במסגרת השידורים המיוחדים ליום הקמת הפת"ח. מדי שנה מציינת הטלוויזיה הפלסטינית יום זה בשידורים מיוחדים הכוללים שידורים חיים של עצרות, חומרים ארכיוניים, ותוכניות מיוחדות.

אנשי 'מבט' מספרים כי בשני הסרטונים הוצגו תמונות של דלאל מוגרבי, ושל דמויות המגיעות אל חוף הים על גבי סירות גומי.

נזכיר כי גם בעבר הקפידה הרשות הפלשתינית לפאר את שמה של דלאל מוגרבי ולהגדירה ככתר פלשתיני. בין השאר הוקמה קייטנת ילדים מיוחדת על שמה, כיכר מיוחדת נחנכה על שמה במרכז רמאללה, התקיים גם פסטיבל מיוחד על שמה ובית ספר לבנות בחברון נקרא גם הוא על שמה.

על פיגוע אוטובוס הדמים שעליו כאמור פיקדה דלאל נזכיר את הפרטים הבאים (מתוך אתר ויקיפדיה):

ביום שבת אחרי הצהריים, ב-11 במרץ 1978, נחתה בחוף מעגן מיכאל קבוצה של 11 מחבלים מהפת"ח שהגיעה למקום בסירות גומי.

המחבלים נחתו בחוף שמורת הטבע מעגן מיכאל, לאחר ששהו יומיים בים ואיבדו את דרכם. שני מחבלים נוספים טבעו בדרך. בחוף פגשו המחבלים את צלמת הטבע גייל רובין שעסקה בצילומי טבע בקרבת החוף. המחבלים רצחו אותה והמשיכו בצעדה לעבר כביש החוף. סמוך לשעה 16.30 עצרו מונית שחלפה בכביש. שני מחבלים נכנסו למונית וביחד עם הנוסעים שבה החלו להתקדם דרומה לתל אביב. יתר המחבלים עצרו אוטובוס של מטיילים שהיה בדרכו לחיפה. באוטובוס היו חברי "חוג המשוטטים" של אגד, עובדי החברה ובני משפחותיהם, שהיו בדרכם חזרה הביתה מיום טיול במערת הנטיפים.

המחבלים עצרו את האוטובוס ביריות, התפרצו פנימה ודרשו מהנהג לנסוע לתל אביב. לאחר מכן הם כפתו את ידי הגברים. במהלך הנסיעה ירו המחבלים מחלונות האוטובוס לעבר מכוניות חולפות. מהירי נהרגו ארבעה אנשים.

ליד מחלף אולגה (אז צומת מרומזר) חברו המחבלים למונית בה היו שני המחבלים האחרים. הם העלו את כל נוסעי המונית לאוטובוס והמשיכו לדהור דרומה תוך שהם ממשיכים לירות מחלונות האוטובוס לעבר כלי רכב אחרים.

במהלך הנסיעה הבחינו המחבלים באוטובוס אגד נוסף שניסה להימלט מהם. היה זה אוטובוס "אגד" בקו 901 מתל אביב לחיפה. נהג האוטובוס ששמע על התקפת המחבלים הסתובב והחל נוסע במהירות דרומה. המחבלים רדפו אחרי האוטובוס עד שהצליחו לעצור אותו. נוסעי קו 901 הועלו לאוטובוס חוג המשוטטים, והם המשיכו לדהור לעבר תל אביב.

כל ניסיונות המשטרה לעצור את האוטובוס עלו בתוהו עד שלבסוף, מעט צפונית מצומת גלילות בפאתי תל אביב (מול המקום שבו שוכן כיום סינמה סיטי), ירו השוטרים בגלגלי האוטובוס והוא נעצר. בין המחבלים לבין כוחות משטרה שהיו במקום התפתח קרב יריות ארוך. חלק מהמחבלים פרץ החוצה מהאוטובוס, השאר החלו לירות לעבר הנוסעים, שניסו להימלט. לבסוף פוצצו המחבלים את האוטובוס על כל נוסעיו והוא הפך למלכודת אש גדולה. רוב נוסעי האוטובוס נהרגו, בנוסף לחייל צה"ל שהיה במקרה במקום והסתער באופן עצמאי על האוטובוס החטוף.

בטבח נרצחו 35 איש ונפצעו 71.