מובארק. הצבא דרש פרישתו
מובארק. הצבא דרש פרישתופלאש 90

בירושלים מעריכים שלמנהיג החדש של מצרים, שר ההגנה מוחמד חוסיין טאנטווי, היתה השפעה רבה על החלטת מובארק להתפטר.

העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח היום, שקצינים בכירים בצבא מצרים הם שהכריעו את הכף והציבו לנשיא מובארק אולטימטום - הכרז על פרישתך מיד או שתסולק בכוח.

בדיווח בעיתון האמריקני נאמר עוד כי המימשל בוושינגטון צפה שמובארק יודיע על פרישתו בנאומו האחרון ביום חמישי, ואולם בסופו של דבר החליט מובארק ברגע האחרון לשנות את דעתו. נאומו ביום חמישי עורר את זעמו של הבית הלבן. ההמונים שבו לשטוף את הרחובות של קהיר. בתוך שעות ספורות חל פיחות חד במעמד מובארק בקרב הצבא.

גם כלי תקשורת ערביים דיווחו ביום ראשון שקצינים בכירים בצבא מצרים התעמתו עם הנשיא המצרי והם שהכריחו אותו להכריז על פרישתו מהנשיאות. וכשבמצרים אומרים "הצבא" – משמעות הדבר היא טנטאווי.

דו"ח של מכון המחקר האמריקני המוביל "סטרטפור" גילה כבר לפני 4 חודשים, כי הנשיא מובארק נאלץ לשנות את תכניתו להעברת השלטון לבנו גמאל, בשל התנגדות מצד בכירים רמי-דרג בממסד הצבאי המצרי. מובארק תיכנן, על-סמך הדו"ח של המכון האמריקני, למנות את הגנרל עומר סולימאן לסגן הנשיא לתקופה של שנה, בתנאי שהמפלגה הלאומית השלטת במצרים תמנה את גמאל מובארק לנשיא מצרים בבחירות. אלא שטנטאוי, והרמטכ"ל המצרי, סאמי ענאן, הודיעו למובארק שקיימת התנגדות לתכנית זו בקרב גורמים בכירים בממסד הצבאי, מכיוון שלגמאל מובארק אין כל עבר צבאי.

הדו"ח האמריקני הוסיף, כבר לפני 4 חודשים, כי לממסד הצבאי במצרים השפעה רבה על התהליכים הפוליטיים במדינה, בעוד שלגמאל מובארק חסרים הכוח והכריזמה המאפיינים את אביו. האיש המוביל את הממסד הצבאי היה טנטאווי.

העיתון א-דאר היוצא לאור בכוויית דיווח היום, כי טרם צאתו לשארם א-שייח' דרש נשיא מצרים מובארק משר ההגנה טנטאווי ומן הצבא ערבויות כי לא יינקטו נגדו ונגד משפחתו צעדים משפטיים או אחרים. על פי הדיווח בעיתון סוכם בשיחה כי צבא מצרים הוא שיגן על מובארכ בשארם א-שייח', ולא המשמר הנשיאותי.

לפני שבועיים, כשהחלו המהומות במצרים, שלח חוסני מובראק את טנטאוי לוושינגטון כדי לדרוש עזרה וסיוע נגד תנועת המחאות וההפגנות ההולכות וגדלות ברחבי מצרים. טנטאווי עידכן את הנשיא האמריקאי ברק אובמה ובכירים אמריקאים אחרים על המתרחש במצרים טנטאוי האיץ בממשל האמריקאי לא לתמוך במפגינים כי זה יזיק באנטרסים של העם המצרי לפי טענתו. הוא הזהיר כי המשטר של מוברק עומד להתמוטט אם לא לנקוט בצעדים המתאימים – אזהרה שהתממשה בסוף, כשאובאמה החליט לבגוד בידידו הוותיק מובארק.

במשך שנים נזרק שמו של טנטאווי לחלל האוויר בבורסת השמות האפשריים להחליף את הנשיא מובארק. בתחילת המהומות, לאחר שמובארק פיטר את הממשלה ומינה חדשה, הוא העניק לטנטאווי את תואר סגן ראש הממשלה, בנוסף לתפקידו כשר ההגנה. אבל אז נדמה היה כי סולימאן מסומן כיורש עם מינויו לסגן הנשיא וכאיש החזק ביותר במצרים. בעקבות מינוי סולימאן לסגן הנשיא, נדמה היה כי טנטאווי נדחק הצדה. בתוך שבוע התברר כי קיים היפוך ביחסי הכוחות ודווקא טנטאווי, כראש המערכת הצבאית, הפך להיות הדמות הדומיננטית במדינה. התברר כי טנטאווי נמצא בעמדת מפתח, שכן הצבא נחשב סמל לאומי במצרים, בניגוד לכוחות המשטרה וביטחון הפנים. כינוס המועצה הצבאית העליונה, תוך הדגשה כי הכינוס נערך בראשות טנטאווי, הבהיר כי הגנרל הוותיק נותר בעל ההשפעה המכריעה במצרים.

יצויין כי טנטאווי ידוע כאחד המתנגדים הגדולים להסכמי השלום עם ישראל ולשיתוף הפעולה הביטחוני ההדוק בין המדינות. על אף יחסו הצונן כלפי ישראל, ניהל טנטאווי פגישות עבודה רבות עם בכירים ישראלים שביקרו במצרים. גורמים במערכת הביטחון המצרית מספרים כי בינו לבין שר הביטחון אהוד ברק ישנם יחסי הערכה וידידות. בשנים האחרונות פיתח טאנטווי קשרים הדוקים עם מערכת הביטחון בישראל וכל שר ביטחון שכיהן בקהיר בשנים האחרונות פגש אותו יותר מפעם אחת.