עוזי דיין

האלוף (במיל.) עוזי דיין מספר בראיון לערוץ 7 כי בשבועיים האחרונים הצליח לברך רמטכ"ל יוצא, רמטכ"ל מיועד ורמטכ"ל זמני.

דיין מסביר שעל מנת שמצב כזה לא יחזור, על הרמטכ"ל הנכנס להוציא את הפוליטיזציה מהצבא. "זה מתחיל מזה שמקבלים דרגת אלוף בתור מזכיר צבאי בלשכת ראש הממשלה, נוהל שצריך לבטל אותו. זה ממשיך מזה שהנשיא פרס נפגש עם אשכנזי ואומר לו שהוא ממשיכו של בן גוריון. זה פוליטיזציה".

"לרמטכ"ל הנכנס יש הרבה עבודה. יש לו לארגן את השורות בתוך הצבא וגם של המשפחות של החיילים. להמשיך להילחם בטרור ולהכין את הצבא לתקיפה באיראן בלית ברירה, וגם לטפל במספר חזיתות בשנים הקרובות. כדי שהוא יצליח הוא חייב לעזוב את הפוליטיזציה בצד וצריך לדאוג אך ורק לביטחון ישראל".

דיין מתייחס להצעת חברי ועדת חוץ וביטחון, שדורשים להוציא את סמכויותיו של שר הביטחון ממינוי הרמטכ"ל. "הייתי יוצר ועדת שימוע שתשמע את כל המועמדים. הנה עכשיו נכנס רמטכ"ל שאנחנו לא יודעים עליו כלום. אני מאמין שסוג של ועדת שימוע יכולים לעלות על השאלות החשובות כגון מה חושב הרמטכ"ל המיועד על גבולות הבטחון של ישראל, איך הוא מתכונן לפעול נגד הטרור, איך הוא מכין את הצבא מול האיום האירני, איך הוא מכשיר את הצבא למלחמה מול החזית בצפון ובדרום - ויבחרו רמטכ"ל שנדע את עמדותיו. זה חשוב מאוד. בסוף ייבחר רמטכ"ל שידע לנצח את האויב ולא את חבריו במירוץ לרמטכ"ל".

דיין סבור שלצה"ל נגרם נזק מתהליך מינוי הרמטכ"ל אך אפשר לתקנו. לדבריו, "מצד אחד נגרם נזק גדול לצבא. קשה למדוד בגלל שמדובר באמון, אבל מצד שני אני לא חושב שזה נזק בלתי הפיך. אם הרמטכ"ל החדש יכנס במרץ וכישרון, בתוך מספר חודשים המצב חוזר לאימון לצה"ל תוך ניקוי הפוליטיזציה".