עשרות חלקות קבר חדשות נחפרו באחוזת הקבר של הנשיא לשעבר, יצחק בן צבי, בהר המנוחות בירושלים. התברר כי כדי להכשיר מקומות לקברים נוספים, הרסה חברה קדישא את החלקה.

את החלקות החדשות גילתה קרובת משפחתו של נשיא מדינת ישראל לשעבר, שמיהרה להזמין את המשטרה ומשרד הדתות - שהופתעו גם הם מן הממצא.

לאחר מותו ולפי צוואתו, לא נקבר נשיא המדינה השני, יצחק בן צבי, בחלקת גדולי האומה בהר הרצל, אלא בחלקת קבר מן המניין. במשך השנים רחבת הקבר הצנועה בבית העלמין בהר המנוחות שבירושלים גודרה, עוטרה וניטעו בה עצים - ובני המשפחה דאגו לטפח אותה.

הארכיאולוגית דוקטור אילת מזר הגיעה היום אחר הצהריים לאחוזת הקבר של נשיא מדינת ישראל לשעבר, יצחק בן צבי, שהיה קרוב משפחתה - ונחרדה לגלות כי במתחם הקבר, שהפך למקום עליה לרגל להמוני בית ישראל, נחפרו עשרות חלקות קבר חדשות.

 דוקטור מזר מיהרה להזעיק למקום את המשטרה ונציגים ממשרד הדתות, שבעצמם נדהמו לראות כי בחלקה נחפרו עשרות קברים חדשים. איש לא ידע כי החלקה הממלכתית שמהווה אתר עליה לרגל מזה 50 שנה, הושחתה והפכה למתחם קבורה להמונים.

  הארכיאולוגית ד"ר אילת מזר, בת המשפחה, היא זו שגילתה את החורבן בחלקת הקבר של בן צבי, שנפטר ב-1963. "חלקת הנשיא חוללה בצורה מבזה. הכל כאן היה הפוך, כהכנה להצבת קברים נוספים בתוך החלקה של נשיא המדינה השני, שבחר להיקבר כאחד העם ולא בין גדולי האומה", תיארה בכאב מזר. 

היא סיפרה על השנים בהן רעייתו של הנשיא, רחל ינאית בן צבי, טיפחה את החלקה: "שתלו פה עצי ארז וברוז, שמרו וטיפחו - עד שנכנס קבלן של חברה קדישא ועשה שמות בכל הרחבה".

 "כאשר הגעתי לכאן וראיתי פועלים עובדים לא האמנתי", אמרה מזר. "הכל היה הרוס, עד ממש לקרבת הקברים עצמם. הם אמרו לי שאלה ההוראות מהקבלן". בינתיים, ולדרישת מזר, משרד הדתות הורה להפסיק את העבודות באופן מיידי. "אני מקווה שכולם יתגייסו לשמר את האתר הזה. לא מדובר בעניין פרטי, אלא בפניה של האומה".

מחברה קדישא חסידים בירושלים, האחראית על המקום, עדיין לא נתקבלה תגובה. ממשרד הדתות נמסר: "בעקבות מחסור בשטחי קבורה, חברה קדישא בירושלים החליטה להכשיר מקומות קבורה נוספים במתחם הקבר של הנשיא בן צבי, בקרקע שנמצאת בבעלות החברה, לטענת אנשיה. מנכ"ל המשרד לשירותי דת הורה על הפסקת כל העבודות לאלתר, עד לבירור העניין".