מפעלי ג'נרל מוטורס וסוכנות החלל האמריקאית נאס"א הקימו את פרויקט Robonaut במסגרתו נוצר רובוט שישוגר בקרוב לחלל.

הגרסה האחרונה של הרובוט שפותח נקראת R2 משמע (Robonaut 2) אבל מראהו ושמו מאוד דומים ל- R2D2 רובוט שהופיע בסרט מלחמת הכוכבים.

הדגם R2 שוקל 135 קילוגרמים ומורכב מראש, גוף ושתי ידיים עם אצבעות גמישות, המאפשרות ביצוע פעולות רגישות, שעד כה התבצעו ע"י בני אדם בלבד. הרובוט נוצר בכדי להקל על עבודת האסטרונאטים בתנאים קשים של חלל וחוסר כבידה.

הודות ל"כפות ידיים" ו"אצבעות" רגישות מסוגל R2 לאחוז בכלים שנועדו לבני אדם. בקרוב יוכל הרובוט גם לצאת לחלל הפתוח מחוץ לתחנת החלל בכדי לבצע עבודות שירות.

כבר בספטמבר השנה ישוגר R2 לתחנת החלל הבינלאומית ושם מהנדסים יעקבו אחר תגובות הרובוט לתנאי החוסר כבידה.

אחת הגרסאות של הרובוט כבר עוברת שדרוגים וככל הנראה תקבל במקום רגליים ארבעה גלגלים לתנועה נוחה. רובוט זה גם מתוכנן להיות החוקר הראשון שישוגר לכוכב הלכת מאדים בשנת 2016.

"זו פעם הראשונה בהיסטוריה של כדור הארץ שבני האדם משגרים לחלל רובוט המסוגל לבצע עבודות של אסטרונאוט", אומר סגן מנהל פרויקט Robonaut ניק רדפורד (Nic Radford).

R2 יוכל להפעיל שורת משימות עצמאית או לפי פקודות המפעיל. אסטרונאוטים יפעילו אותו באמצעות מחשב נייד. כמו כן מתוכננת שליטה בעזרת מרכז הפיקוד על בכדור הארץ. אחד הקשיים בשליטה מכדור הארץ הוא העובדה שהפקודות מגיעות בעיכוב של מספר שניות עקב המרחק הרב אך הפיתרון לקושי זה טמון בשורת המשימות שהרובוט יוכל לבצע עצמאית ללא פיקוח מרחוק.