מצב משק המים. המוביל הארצי
מצב משק המים. המוביל הארציפלאש 90

בכנסת תעלה מחר (ד) לקריאה טרומית הצעת חוק של ח"כ רונית תירוש (קדימה) שמטרתה להסיר את המע"מ מתעריפי המים.

ח"כ רונית תירוש אמרה היום "ראש הממשלה שטען בשבוע שעבר ששהוא קשוב לרחשי הציבור עומד כרגע למבחן האם התכוון לדבריו, בוודאי בנושא שכל כולו מס מיותר למדינה כמו המיע"מ על המים. הדרך להוזלה של תעריפי המים, עוברת קודם כל בביטול המע"מ על המים שלא היה קיים בעבר והושת על האזרחים מכוח הקמת תאגידי המים המיותרים".

תירוש הוסיפה "הממשלה שהתנגדה לחוק בוועדת השרים תיבחן היום בהצבעה האם נותרה בה טיפת חמלה כלפי אזרחי המדינה, בוודאי בנושא שבינו לבין חיסכון במים אין ולו דבר."

בהסבר להצעת החוק נכתב כי "מטרתה לבטל את המע"מ על צריכת מים, ולשמר את המצב שהתקיים עד לחקיקה בדבר הקמת תאגידי מים וביוב. יש לציין, כי סכום המע"מ אינו מועבר לרשות המים לצרכי התפלה, אלא לקופת המדינה בלבד, ומהווה נטל מיסים נוסף. בשנה האחרונה התייקרו תעריפי המים באופן משמעותי. ההתייקרות כאמור למעשה לא נעשתה על מנת לגרום לאזרחים לחסוך בצריכת מים, אלא נובעת מהגורמים הבאים: חובת הקמת תאגידי מים וביוב, חובת תשלום מע"מ, מבנה וחישוב תעריפי המים על ידי הרשות למים, וכן הקמת מתקני התפלה. בשל כך נראה כי מן הראוי שלא יושת על האזרחים תשלום נוסף שנוצר בשל חיוב תאגידי המים במע"מ".