יו"ר הועדה. חוטובלי
יו"ר הועדה. חוטובליפלאש 90

"בעוד 4.5 חודשים יוארך גיל הפרישה לפנסיה של נשים מ-62 ל-64, וזאת מבלי שהוועדה שהייתה אמורה לקום על פי אותו חוק שיעלה את גיל הפרישה, ושאמורה הייתה לבדוק את כל השלכותיו, הוקמה", אמרה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ציפי חוטובלי בדיון על העלאת גיל הפרישה לנשים. "עשרות אלפי נשים נוספות לאלה שכבר היום נדונות לשנים ללא הכנסה יתווספו למעגל העוני, למרות שעבדו כל חייהן. נשים רבות נפלטות משוק העבודה לפני גיל 60 ונותרות ללא אמצעי קיום עד הפנסיה. עכשיו אומרים לנשים האלה – מצאי לך מקורות מימון לשנתיים נוספות. את הפנסיה שלך ואת קצבת הזקנה מהביטוח הלאומי תוכלי לקבל רק בגיל 64".

עו"ד גלי עציון מנעמ"ת אמרה בדיון, כי "זה שקבעו גיל פרישה לא אומר שתהיה עבודה. אחוז הנשים המובטלות מגיל 45 גבוה מאד. עד גיל 45 נשים נתקלות בקושי להתקבל לעבודה או להתקדם כי רואים בכל אישה הריון ולידה בפוטנציה, ואחרי גיל 45 הן נתפסות כקשישות. יש אפליית גיל בישראל. גם גברים מעל גיל 50 מתקשים למצוא עבודה, אבל האפליה קשה יותר בקרב נשים. אם מעלים את גיל הפרישה מונעים מהנשים להתקיים בכבוד בין גיל העמידה, בו רבות מוצאות עצמן נפלטות משוק העבודה לגיל הפנסיה. חוק גיל הפרישה הוא פצצת זמן".

לדברי ח"כ חיים אורון, "כיום גיל הפנסיה קשוח. הרבה נשים היו רוצות להמשיך לעבוד לאחר גיל 62 ולא נותנים להן. התמונה מורכבת. נשים רבות לא הספיקו לצבור פנסיה ראויה כי לא עבדו כל השנים. אישה שפורשת בגיל 60 מפסידה שנות עבודה בהן יכלה להמשיך לצבור פנסיה. אילו המשיכה לעבוד, הגמלה שתקבל כל חייה תגדל במאות שקלים בכל חודש. ב23.3 הצעת חוק שלי, יחד עם ח"כ הרב גפני, ח"כ ציון פיניאן ואחרים תעלה לקריאה טרומית. אני מצדי אעשה מאמץ לקדם את תאריך הקריאה הטרומית. אני מקווה שקדימה תיתן לנו מכסה לשם כך. אבל אני קורא מכאן ליו"ר הוועדה, שמגלה מסירות לנושא, לקיים דיון על כך בכל אחת מסיעות הקואליציה. אם הקואליציה תשתכנע שחייבים לשנות את החוק ולבטל את הטייס האוטומטי שעומד להעלות את גיל פרישת הנשים ל-64, נציל נשים רבות מעוני מחפיר לאחר שנות עבודה רבות".

ח"כ מרינה סולודקין ציינה, כי "אני זוכרת איך נולד חוק גיל הפרישה. לקח כמה חודשים עד שהח"כים שהצביעו עליו הבינו מה כתוב בו. החברה הישראלית היא פסיפס. חברה מעמדית. יש נשים משכילות שרוצות להמשיך לעבוד גם לאחר גיל הפנסיה, כי הן עדיין בשיאן וצריך לאפשר להן את זה. אבל פונות אלי הרבה נשים אחרות בקול זעקה. חייבים לעצור את הטייס האוטומטי שכלול היום בחוק ולחשוב מחדש על חוק פנסיה ליברלי, שיאפשר למי שמעוניין לעבוד גם אחרי גיל 70, ולמי שגיל 62 זה גג היכולת שלו, לפרוש בכבוד. הקימו קרן של 600 מיליון שקל לפרישה מוקדמת של מועסקים בענפים שוחקים, כמו עובדי כימיה. כסף יש. מה אין? אין רצון. אין חמלה. יש אנשים שיוצאים לפנסיה בגיל 67 עם קטטר. ואל תשוו את המשק הישראלי לבעיות הפנסיוניות באירופה", פנתה ח"כ סולודקין לנציג האוצר, "לנו יש ילודה גבוהה. מדינת ישראל איננה מדינה מזדקנת כמו מדינות אירופה".

יו"ר הוועדה ציפי חוטובלי סיכמה ואמרה כי תפנה לשר האוצר שידחה את הפעלת הסעיף בחוק שמעלה את גיל פרישת הנשים לפחות עד שוועדה תבדוק את השלכות העניין ותמצא פתרונות לנשים שנפלטו משוק העבודה בגיל מבוגר, ומותירן ללא מקור הכנסה למשך שנים. "אם האוצר לא ייענה, נשתף פעולה עם מציעי התיקון לחוק ונקדם את הצעת החוק שמבטלת את ההעלאה האוטומטית של גיל הפרישה".