סער בחברון. היום
סער בחברון. היוםצילום: גרשון אלינסון

יו״ר מועצת יש״ע, דני דיין, בירך את שר החינוך גדעון סער על השקת תוכנית "נעלה לחברון" במסגרתו משרד החינוך יפעיל תוכנית של ביקורי תלמידים בחברון ובמערת המכפלה.

"התכנית עליה הודיע היום שר החינוך ובמסגרתה יבקרו תלמידים במערת המכפלה בחברון היא הדבר הנכון בזמן הנכון כדי להחזיר למערכת החינוך את החיבור לשורשים, להיסטוריה ולתרבות של העם הזה - חיבור כל כך חיוני לקיומנו כאן".

"צעד זה והחלטות נוספות של השר סער בחודשים האחרונים במישור הערכי והתוכני מהווים מהפכה יהודית וציונית בחינוך הממלכתי, שהיתה דרושה מזה זמן רב", הוסיף דיין אשר בירך את השר גם על דבריו אודות ההכרח לפרסם מכרזי בניה ביהודה ושומרון.

שר החינוך גדעון סער (ליכוד) ביקר היום (שלישי) בקריית ארבע ובמערת המכפלה שבחברון יחד עם סגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס, ראש מועצת קרית ארבע חברון מלאכי לוינגר וראשי הישוב היהודי בחברון מנחם לבני, אורית סטרוק ונועם ארנון. בכניסה למערת המכפלה פגש  שר החינוך קבוצת בני נוער יהודים מאנגליה אשר באו לבקר במקום. השר נתן להם הסבר קצר על חשיבותו של המקום עבור העם היהודי וכי כאן השורשים של עם ישראל.

שר החינוך נענה לבקשת ראש מועצת קרית ארבע חברון, מלאכי לוינגר שביקש  שמשרד החינוך יפעיל תכנית של ביקורי תלמידים גם בחברון כפי שהמשרד מפעיל כיום לירושלים. לוינגר ציין כי השתתפות משרד החינוך בתקצוב התכנית ובהסעת התלמידים תאפשר למאות אלפי ילדים להיחשף בפעם הראשונה לעיר האבות חברון ולמורשת היהודית העתיקה מגולמת בה.

השר נענה לבקשתו והכריז היום על השקת תוכנית "נעלה לחברון" במסגרתו משרד החינוך יפעיל תוכנית של ביקורי תלמידים לחברון ומערת המכפלה. כבר בשנת הלימודים הקרובה יתחיל פיילוט של ביקורים בחברון. התוכנית תפעל במקביל לתוכנית "נעלה לירושלים" שמפעיל משרד החינוך. במסגרת התכנית יממן משרד החינוך את הסעות התלמידים ואת תכנית ההדרכה במערת המכפלה ובחברון.

השר סער ציין כי "בתקופת כהונתו כמזכיר הממשלה בממשלתו של אריאל שרון זכורה לו אמירתו של שרון כי מדינת ישראל צריכה לדאוג לכך שכל תלמיד, חייל  ושגריר יבקר במערת המכפלה ויכיר את השורשים שמהם הכל התחיל, וכך אכן נעשה".

במסגרת הביקור, הגיע  השר גדעון סער לאולם החצר במערת המכפלה אשר משמש כבית כנסת מרכזי במקום ונחשף לנזק שנגרם לאחר שגג האולם קרס לפני מספר שבועות בעקבות הגשים העזים שירדו באזור. בעקבות זאת פתחו לאחרונה תושבי המקום במחאה נגד הממשלה שהזניחה את הטיפול במערת המכפלה בניגוד למה שהובטח באופן אישי על ידי ראש הממשלה בעת ההחלטה לכלול את מערת המכפלה לתכנית המורשת הלאומית. השר התייחס לנושא ואמר כי "המצב במערת המכפלה בלתי נסבל". עוד הוסיף השר כי יפעל באופן אישי מול כל הגורמים בממשלה ומול שר הביטחון על מנת לתקן את הליקויים ולאפשר במקום קיום תנאים רהוטים לאחד מאתרי המורשת המקודשים ביותר ביהדות.

לאחר מכן, השר קרא יחד עם מלוויו פרקי תהילים באולם המצוי תחת כיפת שמיים.

מוקדם יותר, חנך השר בקרית ארבע את "מרכז פסגה"- מרכז השתלמות פדגוגי לאנשי חינוך מכל האזור, וכן ביקר בבית הספר ממ"ד בנות בקרית ארבע.

במהלך הביקור הדגיש את חשיבות ההשקעה בחינוך בקרית ארבע ובהתיישבות בכלל. בנוסף, הזכיר כי הוביל למתן פטור מתשלום שכר לימוד לגנים בקרית ארבע-חברון. השר גדעון סער ציין  כי מלאכי לוינגר כראש מועצה במקום מהווה כוח מניע שמקדם המון דברים בחינוך ופועל נמרצות בתחום.

מלאכי לוינגר הודה לשר על תרומתו לקידום מערכת החינוך בקרית ארבע וציין שהשר מעורב באופן אישי בהתפתחות החינוכית במקום ומסייע באופן נמרץ לקידום ופיתוח מוסדות החינוך בקרית ארבע חברון.