נשארו בקופה
נשארו בקופהפלאש 90

לרשות הממשלתית לזכויות ניצולי השואה יש פרטים על 38% מניצולי השואה בלבד. כך עלה בדיון מיוחד שהתקיים בוועדה לפניות הציבור בכנסת. כמו כן התברר כי 4 מיליון שקלים שיועדו לטיפול בניצולי שואה בשנת 2010 – נשארו בקופת המדינה.

ח"כ מקלב אמר בדיון: "מחלות רבות מתגלות בקרב ניצולי השואה שנים רבות לאחר שעברו את התופת, ובגילם המופלג ובריאותם הרופפת הם נדרשים להוכיח את הקשר בין מצבם הרפואי לזוועות שחוו, כדי לקבל סיוע מהמדינה. המדינה מפנה אותם לעמותות ומסירה אחריות מעצמה. בנוסף, יש לבחון את הפתרון של 'כרטיס חכם' הנטען בסכום כסף לרכישת מזון עבור ניצולים שאינם מקבלים פיצויים מגורם כלשהו. לא כל הזכאים מסוגלים לתפעל את הכרטיס, וכך מיליוני שקלים נשארים בקופת המדינה במקום לעבור לנזקקים. יש להפקיד את הכסף ישירות בחשבון הבנק של הניצולים, ולאפשר להם לעשות בו שימוש ככל העולה על רוחם. ניצולי השואה לא אמורים להיות שפן נסיונות של טכנולוגיה חדשה".

חבר הכנסת זאב ביילסקי (קדימה): "צריך להיות מדען אטום כדי להבין את כל אפשרויות הסיוע והזכויות המגיעות לניצולי השואה. מדוע שבעה משרדי ממשלה שונים מטפלים בנושא? הטיפול בניצולי השואה ובמימוש זכויותיהם צריך להתנהל תחת קורת גג אחת".

רגינה רוטנשטיין, ניצולת שואה שהשתתפה בדיון סיפרה: "איבדתי את השמיעה, את העין ואת השיניים כתוצאה מהתעללות הנאצים. אני מתקשה להסתדר בכוחות עצמי. מדוע הביטוח הלאומי אישר לי רק חמש שעות עזרה בשבוע, ולאחרונה אף הוריד אותן לארבע? למי לא פניתי, ורק נתקלתי בקירות".

ח"כ ליה שמטוב (ישראל ביתנו): "יש לך נינים ובני נינים, זה שווה מיליארדים". רגינה השיבה בציניות: "אני מתקשה להתקיים רק מנחת".

סולי אורמן, בת לניצולי שואה: "הגיע הזמן שהביטוח הלאומי יפסיק להעביר את ניצולי מבחני הכנסה ומבחני תפקוד. האנשים האלה כבר עברו מספיק מבחנים בחיים שלהם. למה לא בוחנים את נכי צה"ל ואת ניצולי השואה כן? מספיק עם כל הוועדות והדיונים. יש כסף כמו זבל. אמא שלי הפסידה 2 מיליון שקל בגלל הטיפול הרשלני של המדינה".