הכירו את SARTRE - מכוניות על טייס אוטומטי

פרויקט חדש של האיחוד האירופי מאפשר גם לנהגים לנוח או לישון בזמן הנסיעה בכבישים המהירים. המטרה: צמצום תאונות הדרכים.

מיכאל וייצמן , י"ג באדר תשע"א

זה לא מכבר סיקרו עיתוני העולם את המכונית של גוגל אשר נוסעת ללא נהג. מדובר ב-Toyota Prius שבעזרת מחשבים ומצלמות מסוגלת לנוע עצמאית ברחובות הערים.

מכונית אוטומטית של גוגל FLICKR

כעת נחשפת תוכנית של האיחוד האירופי לתנועה עצמאית ששמה SARTRE -ראשי תיבות של safe road trains for the enviroment שיירות תנועה בטוחות למען איכות הסביבה. מטרת הפרויקט היא בצמצום הנטל על הנהגים והורדת מספר תאונות הדרכים.

שיירה אוטומטית אתר החברה

הטכנולוגיה מאפשרת ליצור שיירת מכוניות פרטיות שבראשן מוצבת משאית סמיטריילר ובזמן התנועה בכבישים המהירים מי ששולט על כל השיירה זה נהג המשאית. בעזרת התקנים במכוניות הן ישמשו בעצם כקרונות ברכבת וינועו במרחק ומהירות אחידים זו לאחר זו. אין זה פותר את הנהגים מנוכחות במכוניות בזמן תנועה, אך יהיה זה לצרכי בטיחות בלבד והם יוכלו להתפנות לעיסוקיהם. מערכת משולבת של חיישנים ומצלמות שהותקנו במכוניות (בינתיים במכוניות ה-VOLVO), יסנכרנו את התחבורה בצורה בטוחה לרווחת ובטיחות הנהנג והנוסעים.

פרויקט SARTRE עבר בהצלחה רבה מבחני שדה בשוודיה ונכון לעכשיו המערכת מוכנה כבר להוביל מכוניות ממקום א׳ למקום ב׳. אך בעתיד המכוניות יוכלו לנטוש את השיירה במקום הרצוי או לחבור לשיירה לפי רצונם.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il