השופט טירקל: צו המעצר לרב ליאור לא מעשה חכם

שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב טירקל, תוקף את צו המעצר לרב דב ליאור ואומר כי מדובר במעשה לא חכם.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ד באדר תשע"א

השופט טירקל: צו המעצר לרב ליאור לא מעשה חכם-ערוץ 7
השופט טירקל
פלאש 90

שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב טירקל התייחס הבוקר להוצאת צו המעצר לרבה של קריית ארבע, הרב דב ליאור ואומר כי הוצאת הצו הייתה מעשה לא חכם.

"הוא לא היה המחבר. הוא כתב הסכמה, וכל מי שמכיר ספרות רבנית יודע מה זה תוקף של הסכמה". השופט טירקל אמר את הדברים בראיון לשלומי גולדברג בתכנית הבית היהודי בערוץ הראשון שתשודר במוצאי שבת. השופט טירקל הוסיף ואמר כי "בוודאי שאני לא מתלהב בלשון המעטה מספרים שכאלו ".

מנגד עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין רז ניזרי, מפרסם היום מאמר ארוך שמכוון לָציבור הימני, לַציבור הדתי לאומי שתומך בַּרב דוב ליאור וטוען כי בעיניו הספר "תורת המלך" הוא בבחינת חילול השם ועיוות בוטה של התורה, המוסר היהודי ורוח ההלכה. "אפשר להתווכח על תוכנו ועל סגנונו של הספר, אך זה לא הנושא, אלא סירוב של הרב ליאור להתייצב לחקירה, שאליה זומן כדין", כתב ניזרי.

לדידו של ניזרי גם אם ניתן לטעון שלא מדובר באמירות שמסיתות להסתה ולגזענות, לא ניתן לומר שיכול אדם נכבד ככל שיהיה להחליט אם להתייצב לחקירת משטרה אם לאו. "במדינה שבה נחקרו נשיאים, ראשי ממשלה, שרים, חברי כנסת, שופטים ודיינים, לא ניתן לבקש כי לרבנים תינתן חסינות מיוחדת בהקשר זה ופטור מהתייצבות לחקירה", כותב ניזרי.

"כי אם לא היה מדובר בדמות בעלת מעמד ציבורי לא מן הנמנע כי היו שוטרים מגיעים כבר עם צו המעצר ונוטלים עמם אחר כבוד את הסרבן לחקירה, ואולם בשל מעמדו וכבודו של הרב ליאור והרצון שלא להרבות חיכוך ומחלוקות שווא ביקשנו להמתין עם עניין זה, ולנסות לפנות אליו שוב שמא יימלך בדעתו ויתייצב כנדרש".