מצדיעים לרמטכ"ל אשכנזי

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת נפרדה מהרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי. "יש שיפור בתופעת ההשתמטות. רואים אותה בבקו"ם".

חזקי ברוך , י"ז באדר תשע"א

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת נפרדה הבוקר מהרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי.

אשכנזי התייחס בדבריו לתופעת ההשתמטות מצה"ל. לדבריו, בתקופה האחרונה חל שיפור שניתן לראותו בבקו"ם, "יותר צעירים מבקשים להתגייס ליחידות קרביות".

"צה"ל תרם לי לא מעט. בעיני הצבא לא העניק לי רק אתגר אלא גם יחס הוגן והזדמנות שווה. מאוד חשוב שהצבא ימשיך להיות אתגר לכל אחד, אבל גם ייתן הזדמנות שווה. היתה לי זכות לפקד על צה"ל. יש לנו צבא יוצא מן הכלל. הוא מבין את כובד האחריות המונחת על כתפיו. אחרי מלחמת לבנון השניה הצבא מבין לעומק את ייעודו. חשוב שהחברה כולה תתמוך בצה"ל ולכן היה לי חשוב לשקם את אמון הציבור בצבא. בשכונה שאנחנו גרים, חשוב לשמר צבא חזק כערובה לקיומה של מדינת ישראל. אין מדינה במערב שחוותה את המציאות שחווינו. לכן, בנתונים האלה בצד הדאגה לחינוך ולשאר הנושאים החשובים עדיין צריך לשמר את הכח הצבאי שירחיק מלחמה. אם נידרש להשתמש בו, גם להכריע אותה".

אשכנזי הוסיף "המציאות סביבנו מגדילה את אי הודאות ויש לשמר נכסים אסטרטגיים כמו השלום עם מצרים וירדן, ולחתור ולהוציא עוד שכנים ממעגל הסכסוך. בשכונה שבה אנו גרים חשוב להישאר צבא חזק כערובה לקיומה".

חבר הכנסת לשעבר, צחי הנגבי, ששימש כיו"ר הוועדה לאורך מרבית תקופת כהונתו של אשכנזי, אמר כי "הציבור בישראל מאוד מוטרד מהטלטלה שחובקת עוד בירה ועוד בירה במזרח התיכון. חשוב שידע ששום דבר לא השתנה במאזן היכולות של זרועות הביטחון. צה"ל עדיין מסוגל לתת מענה לכל איום. אנחנו כוועדה שמפקחת יכולים לחתום על האמירה הזאת בלב שלם בזכותך גבי. כולנו עוברים מהפכים בחיים, דבר אחד לא האמנתי, שאני אצדיע לאיש גולני".