איציק בר מוחא
איציק בר מוחאצילום: פלאש 90

כתב אישום הוגש הבוקר נגד 10 נאשמים שפעלו במסגרת ארגון פשיעה שבראשו עמד העבריין איציק בר מוחא, בעודו כלוא בכלא השרון.

על פי כתב האישום, שבו מופיעים 33 אישומים שונים, חברו הנאשמים למטרות פליליות, שכללו בין היתר מתן הלוואות בריבית בניגוד לחוק, סחיטה ואיומים, קשירת קשר לביצוע פשע, ארגון והפעלת בתי הימורים, החזקת נשק שלא כדין, תקיפות בנסיבות מחמירות ועבירות לפי פקודת מס הכנסה וחוק איסור הלבנת הון. היקף ההלוואות נעמד בכ-3.3 מיליון שקלים עם רווח של כ-350 אלף שקל בחודש מריבית.

בכתב האישום נטען, כי בראש הארגון עמד בר מוחא, המרצה עונש מאסר בכלא, שניהל את הארגון, החליט על חלוקת הרווחים בין חבריו, קיבל עדכונים אודות פעילות הארגון, הנחה את הכפופים לו וכיוון את פעולותיהם. את כל הפעולות ביצע בר מוחא באמצעות הטלפון הציבורי בכלא, כשאשתו, אבלין בר-מוחא, מקשרת בינו לבין חברי הארגון באמצעות שיחת ועידה. לכל אחד מהנאשמים היה תפקיד מוגדר כשאשתו של בר מוחא משמשת כמנהלת הארגון וכמתווכת בין בעלה לשאר החברים בו.

פעילותו העיקרית של הארגון הייתה הפעלת רשת הלוואות, במסגרתה הלוו הנאשמים למאות אנשים סכומי כסף של מאות אלפי שקלים. הלוואות אלה נשאו ריבית גבוהה וכדי לגבותן נקטו הנאשמים באיומים ולעיתים אף באלימות. רוב ההלוואות ניתנו בריבית של 4% לשבוע, דהיינו ריבית שנתית בגובה 208% לשנה. ניתנו גם הלוואות בריבית גבוהה יותר ונמוכה יותר, והיו גם הלוואות שניתנו כנגד החזרי ריבית חודשיים. ברוב המקרים נדרשו מקבלי ההלוואות לשלם את הריבית השבועית אודותיה סוכם, כאשר ה"קרן" נותרה כפי שהיא עד שהלווה יוכל לשלם את הקרן.

עורך דינו של בר מוחא, דרחי רצון, מוסר בתגובה להגשת כתב האישום, כי "המציאות רחוקה שנות אור מהנטען בכתב האישום, במהלך המשפט יתברר כי התביעה והיחידה החוקרת ראו צל הרים כהרים"