בית הכנסת נעקר ממקומו

סערה בעיר ביתר עילית בעקבות עקירתו של בית הכנסת של קהילת ברדיצ'ב. ערוץ 7 יצא לשטח ושמע את צעקתם של אנשי הקהילה.

במקום פזורים נרות נשמה היכן שהיה עד לפני מספר ימים, בית הכנסת של קהילת ברדיטשוב שהושאל על ידי חסידות סדיגורא. לפני מספר שבועות ביקשו חסידי סדיגורא להעביר את המבנה לקהילה החדשה שהוקמה במודיעין עילית. קהילת ברדיצ'ב ביקשה שלא לעקור את בית הכנסת ואף הסכימה לשלם סכום נדיב. עיריית ביתר עילית סירבה, לטענת אנשי החסידות, לפשרה ואף שלחה פקחים ומשטרה בזמן פינוי המבנה.

לאחר הוצאת בית הכנסת הקימו במקום אנשי ברדיצ'ב אוהל מהצבא האמריקאי בעירק שהפך לבית תפילה במקום המבנה שנלקח. למרות הגשמים מגיעים מתפללים מכל הזרמים בכל יום כדי לחזק את הקהילה הפגועה.רב בית הכנסת, הרב צבי חלמיש, מספר בעיניים דומעות לערוץ 7, "העירו אותי ב-5 וחצי בבוקר אנשים בוכים, אני לא יודע מה היה בעמונה, אבל ממש ראינו חורבן. זה כאב ללא מילים"."עד עכשיו ישבנו שבעה, בכינו וצעקנו", אומר הרב חלמיש ופונה לראש העיר, מאיר רובנשטיין, "אתה העדפת להרוס לבד אתה תדאג לבנות לבד, אני מקווה שבקרוב יבנה כאן בית הכנסת גדול שיחזיר את הכבוד לשכינה".נחמן לנגר ממקימי בית הכנסת, מסתכל על המקום ואינו מאמין שבית הכנסת נעקר, "הקמנו את הבית הכנסת בדם ויזע, אני לא מבין איך עקרו את בית הכנסת. אני זוכר שבאתי בבוקר וראיתי איך מתחילים להרוס אותו, השוטר עומד עם דמעות בעיניים ואומר לי מה אני יכול לעשות? אני חייב לבצע פקודה, זה ממש הזכיר לי את גוש קטיף".לנגר מוסיף ואומר, "יש לנו פה אנשים שבורי לב מכל המגזרים, אשכנזים לצד ספרדים, חסידים ליד כיפות סרוגות. אין ספק שבוצע פה מחטף, כמו שראש העיר הרס לבד את בית הכנסת הוא יבנה לבד את בית הכנסת".תושב ביתר עלית לשעבר ומקורבו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל, דוד ואזנה, נכנס לעובי הקורה, בימים האחרונים מנסה לגשר בין הצדדים, "אני מקווה כי בקרוב יוקם בית הכנסת מחדש אשר ינציח את דמותו של רבי לוי יצחק מברדיצ'ב".

תגובת ביתר עילית: מדובר במבנה יביל (קראוון) שנרכש ע"י חסידי סאדיגורא החתומים על חוזה הצבה עם עריית ביתר עילית והם רשאים להעבירו לכל מקום שיחפצו. השטח עליו הוצב המבנה שייך לתושבי השכונה והרחוב, אנחנו נשמח שיוקם על מגרש זה בית כנסת. כל ערעור המתפתח על קביעות אלה אינו לשביעות רצוננו ואינו תורם, בלשון המעטה, למרקם החיים הנפלא הקיים בין התושבים בעיר.