התעשייה האווירית IAI יצרה כתב"ם (כלי תעופה בלתי מאויש) חדש מסוג GHOST (רוח רפאים) הוא הקונברטופלן – כלי טיס, המצויד ברוטורים מתכווננים אופקית ואנכית, שמסוגל לדאות במשך זמן בנקודה ספציפית מעל המטרה כמו מסוק, ולטוס כמו מטוס רגיל.

האתר Strategy Page מדווח כי משקל הכתב"מ בסך הכל הוא ארבעה קילוגרמים, מוטת כנפיים של שני מטרים והוא מצויד במצלמות הרואות גם באור יום וגם מצלמת ראיית לילה.

קונברטופלן מאויש אוספרי של חייל אוייר אמריקאי usaf museum

"רוח הרפאים" יכול להתרחק ממפעיליו למרחק של עד ארבעה קילומטרים ולפתח מהירות של עד 60 קמ"ש. משך זמן הטיסה של כלי התעופה הוא עד שעה באוויר ללא תלות במצב הטיסה או הריחוף. צילומי המצלמות מועברים גם למרכז שליטה על הקרקע וגם אל מסכי המפעיל. אחד היתרונות של כלי טיס הוא שימוש במנועים חשמליים שהודות להם השיגו מטוס שקט באופן מפתיע כמעט. תכונה זו יקרת ערך כאשר מדובר במשימות מעקב בגובה נמוך.

חשוב לציין כי כלי הטיס GHOST הוא הכתב"מ השני בסדרת קונברטופלנים לאחר דגם ה-PANTHER שנחשף לפני מספר חודשים. הדגם הזה בעל מוטת כנפיים של שישה מטרים והוא מונע מתאי הדלק שמאפשרים לו להימצא באוויר עד שש שעות ברציפות. כלי הטייס הזה למעט מצלמות מצויד גם בציין לייזר מתקדם שמסוגל לשאת עד שמונה קילוגרמים של מטען נוסף.

פנתר באוויר אתר חברת IAI

התעשיה האווירית מתכוונת ליצור סדרה שלמה של מטוסים ללא טייס עם יכולת קונברטופלן ומוטת כנפיים בדגמים השונים שתנוע משניים עד שמונה מטרים.