"הג'וב הכי טוב בעיר" – סגן ראש העיר

בדיון בכנסת הובררו נתונים על פעילות אנשי ציבור ברשויות: הכי משתלם להיות סגן ראש עיר - לא מחתים כרטיס ולא כפוף לשום דין משמעתי.

תגיות: עירייה
שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"א

"הג'וב הכי טוב בעיר" – סגן ראש העיר-ערוץ 7
משתלם להיות סגן ראש העיר. עיריית י-ם
פלאש 90

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ דוד אזולאי, דנה היום בהצעה לסדר של ח"כ סעיד נאפע בנושא הקטנת הסמכויות המשמעתיות של ראש רשות מקומית והחלת דין משמעתי על נבחרי הרשות המקומית המועסקים בשכר. את הדיון ניהל ח"כ חמד עמאר.
 
בפתח הדיון, הסביר ח"כ נאפע כי ההצעה לסדר הייתה במקור הצעת חוק שנבעה מלקונה שגילה מבקר המדינה בדו"ח הביקורת שלו על השלטון המקומי בשנת 2008.

מהוועדה נמסר כי "הלקונה בחוק הקיים מראה כי בחוק הקיים ראש הרשות מרכז בידיו סמכויות רבות בתחום הטיפול המשמעתי ברשות המקומית. ללא תיקון החוק, עלולים שיקולים פוליטיים זרים להיות מעורבים בדיוני המשמעת. על פי החוק הקיים ראש העיר יכול להיות המאשים, השופט, והמוציא לפועל של גזר דין משמעתי. בהצעת החוק של ח"כ נאפע הטיפול במשמעת מפוצל ומופעל על ידי הדרג המקצועי ברשות. כך מובטחים איזונים ובלמים בטיפול במשמעת".

עוד דווח כי "לקונה נוספת בחוק מראה כי על נבחרי הציבור העובדים ברשות המקומית לא חלים כל דיני משמעת. ברמה התיאורטית, יכול סגן ראש עיר להיבחר לתפקידו, לקבל שכר על עבודתו ברשות, אך אינו חייב לתת דין וחשבון על שעות עבודתו ואינו כפוף לכל דין משמעתי. הצעת החוק של ח"כ נאפע מציעה להחיל את הדין המשמעתי גם על נבחרי הציבור שהינם עובדי הרשות המקומית".
 
ח"כ נאפע ציין כי בדיון שהתקיים במליאה, תמך יו"ר הכנסת בהמשך הדיון בהצעתו ושר הפנים אמר כי הוא מקווה שלאחר דיון בועדת הפנים ניתן יהיה לבחון, יחד עם צוות של משרד הפנים, כיצד לקדם את הצעת החוק.
 
במהלך הדיון היום, ציינה עו"ד מרגלית בוטרמן, נציגת משרד הפנים וממונה לייעוץ משפטי בנושא כח אדם ברשויות המקומיות, כי קיימת כרגע טיוטת הצעת חוק ממשלתית, שאושרה על ידי שר הפנים  ועוסקת בנושאים שהועלו על ידי ח"כ נאפע, וכי בקרוב היא תובא לדיון בכנסת.
 
בסיכום הדיון אמר ח"כ חמד עמאר כי "חובה על משרד הפנים להחיל כללי אתיקה על נבחרים ברשויות המקומיות". ח"כ עמאר ביקש ממשרד הפנים להביא את הצעת החוק לדיון עם פתיחת כנס הקיץ בחודש מאי, ואמר כי אם הצעת החוק הממשלתית לא תונח, ועדת הפנים תבחן כיצד להעביר את הצעת החוק של ח"כ נאפע.