אלוף פיקוד העורף יאיר גולן
אלוף פיקוד העורף יאיר גולןדובר צה"ל

הכשל במערכת הצופרים היום אירע ככל-הנראה באחד מרכיבי המיחשוב של מערכת ההתרעה. כך מסר לפני זמן קצר דובר צה"ל.

דובר צה"ל ציין כי התקלה אינה מוכרת מניסיון העבר ועל כן רכיבים אלו נוטרלו בשלב זה על מנת למנוע תקלה מסוג זה בעתיד. הנושא ייבדק ויתוחקר לעומק עד גמר בירור הפרטים ותיקון הליקויים. 

בעקבות התקלה שהתרחשה היום בצהריים בהפעלת מערכת ההתרעה באזורים שונים בארץ, נערך היום תחקיר ראשוני של האירוע על-ידי פיקוד העורף ואגף התקשוב וזאת בהמשך להנחיית הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. מתוצאות הבדיקה הראשוניות התברר מה היה הכשל.

דובר צה"ל מדגיש כי מערכת ההתרעה תקינה ותעבור בדיקות נוספות במהלך הלילה.

ראש מטה פיקוד העורף, תא"ל צביקה טסלר, העריך היום כי מדובר ב"תקלה חמורה שלא הייתה צריכה לקרות בשום מקרה".

בעקבות התקלה כינס מפקד פיקוד העורף, אלוף יאיר גולן, את בכירי הפיקוד לדיון מיוחד של הפקת לקחים והסקת מסקנות. במהלך הדיון הורה אלוף גולן על תחקור מעמיק של התקלה. בפיקוד ציינו כי מאז מלחמת לבנון השנייה, נערכו שיפורים משמעותיים במערכות ובאמצעי ההתרעה וכי מדובר במערכות אמינות במיוחד.

"אני מתנצל בפני כל האזרחים שנבהלו ונפגעו כתוצאה מהבהלה. מוקדם לדבר על הפקת לקחים, כי עדיין לא איתרנו את התקלה, אבל אין ספק שהלקח הכי חשוב שזה לא צריך לקרות יותר", הוסיף תא"ל טסלר, אשר העריך כי אזרחי ישראל ימשיכו לפעול על פי הנחיות פיקוד העורף – חרף התקלה.

יצוין כי בפיקוד העורף ממשיכים לערוך שיפורים במערכות ההתרעה, הן בהוספת צופרים בכל רחבי הארץ והן בקיומם של ניסויי צפירה מדי שבוע – כדי לוודא תקינות המערכות בשגרה כבחירום.