הרב שרלו: תג מחיר - מתכון בטוח להפסד

בעקבות 'תג מחיר' שהתקיימו לאחר ההרס בחוות גלעד, הביע הרב שרלו את התנגדותו למדיניות זו, "צריך להחליט מה האסטרטגיה". ראיון.

ישי קרוב , כ"ח באדר תשע"א

בעקבות אירועי 'תג מחיר' שהתקיימו במהלך השבוע ופעילות 'יום הזעם' שהתקיים אמש (חמישי), פרסם ראש ישיבת ההסדר בפתח תקוה, הרב יובל שרלו, את התנגדותו למהלך זה של 'תג מחיר' בשל פגיעה בתורה, במוסר ובהתיישבות.

בראיון לערוץ 7 הסביר הרב שרלו את תוכן הדברים, "תג מחיר פוגע בכל מה שחשוב לנו, במוסר, בהלכה, באמונה ומדינת ישראל, אין לו שום תועלת ושום הצדקה. הוא לא משיג אף הישג".

"מה יש לתושבים לעשות במציאות כזו, כמו שנראתה בחוות גלעד?", שאלנו את הרב שרלו, "הציבור צריך להחליט מה היא האסטרטגיה שאנחנו רוצים ולא לפעול מתוך לחץ והתפרצויות המשיגות את ההיפך המוחלט", קובע הרב שרלו ומביע את עמדתו, "לדעתי האסטרטגיה היא שאנחנו נישאר בארץ ישראל כל זמן שעם ישראל ירצה. אם עם ישראל לא ירצה לא נצליח להשאיר אותו בארץ ישראל בעל כרחו, ולמדנו זאת בראש וברראשונה בגוש קטיף"

"יש שחושבים שנצליח לכופף בכח את המערכת החוקית, או לערער את הצבא והמשטרה, ולגרום להם לעשות משהו שהוא כאילו הפיכה צבאית - שהוא יקבע לדרג המדיני מה לעשות ומה לא. כל פעם קם דור צעיר חדש והוא בטוח שהוא יודע לפתור את הבעיה בצורה יותר טובה מהדור הקודם. כשאנחנו מכריזים שגורלו של עם ישראל יוכרע ברחוב ולא על ידי דרג מדיני, זה מתכון בטוח להפסד"

אם כך אז מה נשאר למתיישבים ותומכיהם לעשות?

"בראש ובראשונה המטרה האסטרטגית היא להתיישב ולעשות כל דבר שאפשר בשביל זה. בנוסף צריך להגיש תביעה, לתבוע חקירה, להפגין, ליזום דיונים במועצות הכנסת, לכתוב מכתבים למערכת, להשפיע על דעת הקהל. מישהו חושב שאם הוא יכרות עצים לפלסטינאים או ישבור להם חלונות ברכבים זה מה שימנע את הפעם הבאה?", תמה הרב שרלו.

"ראינו בעבר שכוח עזר למאבק", שאלנו את הרב שרלו, "כמו אצל נהגי המשאיות והאופנועים?"

"יש כמה מאבקים שהושגו בכח", מסכים הרב שרלו אך בהסתייגות, "אבל זה היה על מאבקים שבאופן עקרוני לא היה ערעור על סמכותה של המדינה לקבוע או לא לקבוע, המאבק שלנו הוא על ההכרעה האסטרטגית של מדינת ישראל ובכח זה לא ילך אלא רק יגדיל את העוינות נגד ההתיישבות והעוינות הזו אינה באה רק מהשמאל או המרכז, אלא גם ציבור השייך לציונות הדתית, יבטלו את תמיכתם בהתיישבות ואז נבין איזה אסון זה ממיט עלינו"

האם באמת, הפעולות שהרב מציע היו עוזרות?

"לא יודע אם הם היו עוזרים אבל תג מחיר מזיק. את ההתנתקות לא מנענו ומי שחושב שביותר אלימות היינו מונעים את ההתנתקות הוא מזמין אותנו לדפוק את הראש בקיר".

לסיום שאלנו את הרב שרלו מדוע היה כדאי לפרסם תגובה כזו, אולי היה עדיף להשאיר את הדיון בתוככי בית המדרש?

"דבר ראשון", משיב הרב שרלו, "נגמר הסיפור של 'בחדרי חדרים'! אנחנו חיים בעידן אחר. המכתב ששלחו רבנים לקצב ורצו שיהיה אינטימי ואישי, האם זה לא יצא לתקשורת? אין כזה דבר, החלוקה ל'בפנים' ו'בחוץ' בעידן הזה מטשטשת, כמו שאמר קהלת  'כי עוף השמיים יוליך את הקול'".

"דבר שני והרבה יותר משמעותי, שבשמי ובשם המתיישבים ביהודה ושומרון, קבוצה מסויימת, שאני לא מודד את גודלה ואולי היא הרוב, עושה תג מחיר בצורה פומבית ומי שמתנגד לזה צריך לומר את דעתו בחדרי חדרים? מי שמתנגד או תומך ב'תג מחיר', הוא לא אומר שאתה תעשה תג מחיר ואני אעשה משהו אחר. אנחנו נמצאים במקום אחר לגמרי, מי שמממש את מדיניות 'תג מחיר' הורס בפועל את עולם ההתיישבות התורה והמוסר".