הלול הנגוע. היום
הלול הנגוע. היוםצילום: נפתלי דדון, משרד החקלאות ופיתוח הכפר

משרד הבריאות מדווח, כי דגימות נלקחו מלולן שעבד בלול הנגוע בשפעת העופות בגוש עציון, לאחר שלא חש בטוב.

במהלך השעות הקרובות יתקבלו תוצאות הבדיקה. עד כה לא ידוע על מקרה של אדם שנדבק בשפעת העופות בישראל. 

ממשרד החקלאות נמסר, כי צוות המשימה הארצי של משרד החקלאות, הכולל את השירותים הווטרינריים, עובדי מחוז השפלה וההר,  מדריכי גידול עופות ופקחי יחידת הפיצו"ח (פיקוח צומח וחי), פועל מאתמול (יום ב') בשעות הלילה, להתמודדות יעילה עם שפעת העופות. צוות המשימה נמצא בקשר רציף עם הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות, בענף העופות וברשות המקומית באזור המוקד.

יחידת הפיצו"ח (פיקוח צומח וחי) של משרד החקלאות אוכפת את ההסגר על תנועת בעלי הכנף. פקחי היחידה פרוסים בדרכים שבאזור המוקד, לביצוע הסגר ברדיוס 10 ק"מ סביבו, למניעת הוצאת בעלי כנף מתחום ההסגר.

דגימות לבדיקות מעבדה נלקחו מכל לולי העופות שבתחום רדיוס 3 ק"מ מהמוקד. כאמור, ברדיוס 3 ק"מ מהמוקד יש 6 משקי רבייה של תרנגולי הודו כולם ביישוב כפר עציון. באף אחד מהם אין סימנים קליניים למחלה או תמותה חריגה של עופות. תשובות בדיקות המעבדה יהיו, ככל הנראה, הלילה או מחר.

צוותי משרד החקלאות מסיימים בשעה זו את המתת העופות במוקד המחלה בקיבוץ ראש צורים. במקביל נחפרים בורות להטמנת העופות במקום. 3 הלולים הנוספים בקיבוץ ראש צורים, אשר בהם לא נצפו כל סימני מחלה, יומתו מחר, עם אור ראשון.

עם סיום ההתמודדות עם אירוע שפעת העופות הנוכחי, משרד החקלאות יפצה את בעלי הלולים, אשר העופות שלהם הומתו בשל המחלה, כפי שהיה בהתפרצויות הקודמות ב- 2006, 2008 ו- 2010.