אושר. גפני
אושר. גפניפלאש 90

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הבהיר בפתח הדיון בועדה ב"חוק ששינסקי", כי בניגוד לאישור החפוז של החוק בממשלה, הוועדה תקיים בו דיון מעמיק.

"סיום העבודה על החוק לפני פגרת הכנסת, איננו בבחינת 'יהרג ואל יעבור'. לא נוציא מתחת ידינו חוק שאיננו ראוי" אמר. לדבריו, הדיונים יתרכזו בשאלת חלקה של המדינה ברווחים לעומת חלקם של המשקיעים. גפני: "לא ניתן לפגוע באלה שהשקיעו בכך, בו בזמן שהמדינה נמנעה מכך". עוד אמר, ש"שאם התחזיות האופטימיות יתממשו ומלאי הגז יגדל משמעותית, הדבר יעמיד את ישראל במקום אחר לחלוטין".

שר האוצר, יובל שטייניץ (ליכוד), אמר שישראל איננה נהנית מאוצרות הטבע שלה ועל-כן החליט להקים את ועדת ששינסקי "ליצירת איזון בין חלקה של המדינה לבין רווח משמעותי ויפה למשקיעים, שכן המשק הישראלי מבוסס על יזמות פרטית". עוד ציין, שה-Government Take בישראל נמוך משמעותית ביחס לכל מדינות העולם וייפחת אף יותר אם החוק לא יעבור. "חלקה של המדינה ואזרחיה בגז- 30% ואם לא היינו עושים דבר זה היה יורד לפחות מ-25% עקב ירידת מס החברות עד 2016". מצב זה לדבריו, "איננו נכון כלכלית וגם בלתי מוסרי בעליל". שטייניץ סיכם, בכך שהגידול המשמעותי של הכנסות המדינה מהגז, יחל לאחר 2020.

פרופ' איתן ששינסקי, אמר שהנחת היסוד של הוועדה בראשותו, היתה לשמר את התמריצים למשקיעים. לדבריו, המנגנון המוצע, מייצר תמריצים כלכליים משמעותיים למשקיעים, תוך שימור האינטרס הציבורי של הגדלת הכנסות המדינה מאוצרות הטבע.

יו"ר המועצה הכלכלית במשרד ראש הממשלה וחבר ועדת ששינסקי, יוג'ין קנדל, אמר שהשאלה העיקרית הינה כיצד "להגדיל את העוגה וגם לחלק אותה נכון". קנדל קרא לזרז את אישור החוק.

ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), אמר שעד היום בתחום אוצרות הטבע, המדינה חילקה מתנות וועדת ששינסקי שמה לכך סוף, אם כי יש לבחון היטב את הדברים. שאמה קרא לקיום דיונים מעמיקים ולא להיחפז ולאשר את החוק, אלא לרדת לפרטים הקטנים של חלקות רווחי הגז.

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), הביעה תרעומת על הניסיון להאיץ את הדיון בכנסת ואמרה שמדובר ב"חוק בעל השלכות מרחיקות לכת על ילדינו ונכדינו ומן הראוי לבחון את הדברים לעומק".

ח"כ שי חרמש (קדימה), יצא נגד ניסיונות ההפחדה, לפיהם אם יפגעו ברווחי המשקיעים הדבר יסיט את ההשקעות למדינות אחרות באזור. חרמש: "דווקא בתקופה הנוכחית של אי הוודאות במזה"ת, המקום היחיד שבטוח להשקיע בו, זה דווקא המים הטריטוריאליים של ישראל".

ח"כ אמנון כהן (ש"ס), קרא למינוף מאגרי הגז בזירה המדינית בכוונו לכך, שהגברת ייצוא הגז מישראל, ישפיע על מעמדה של ישראל בארגונים הבינלאומיים ועל אופן ההתייחסות של מדינות העולם אליה.

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), הביע חשש שהתקבולים של המדינה מתגליות הגז, לא יגיעו לכלל אזרחי המדינה באופן שווה.

ח"כ רונית תירוש (קידמה), הודיעה שסיעתה החליטה שלא לתמוך בחוק אם לא תיכלל בו הקמת קרן לרווחה, בריאות וחינוך.

ח"כ מירי רגב (ליכוד), קראה גם היא להקמת קרן רווחה, במקביל לאישור חוק ששינסקי. ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), אמר שאין זה הוגן לדרוש מהוועדה לדאוג להגדיל את הכנסות המדינה בעוד שהדיון על השימושים בהכנסות, יתקיים אי-שם בעתיד.