בנימין נתניהו.
בנימין נתניהו.חזקי עזרא

המזרחן פרופ' משה שרון, מהאוניברסיטה העברית בירושלים, מצטרף לקריאה לראש הממשלה לחשוף את תכניותיו המדיניות בטרם יציג אותן בנאומו בקונגרס בוושינגטון. "יש לנו סיבה אמיתית לחשוש, כי הצורה שבה מתנהלים הדברים מתבצעת בצורה לא נכונה. במזרח התיכון אסור להציג את התכניות שלך לפני שאתה יודע מה הצד השני אומר. שהפלשתינים קודם יציגו את התכנית שלהם ואנחנו נגיב".

לדבריו גם אם ראש הממשלה יציג תכנית מדינית שתכלול 99% ממה שברק הציע לפלשתינים זה לא ירצה את הפלשתינים, "הערבים כמנהגם יגידו קודם כל לא. ברור שהוא עומד להציע תכנית מדינית שתמצא חן בעיני האמריקאים, תכנית שרחוקה כמזרח ממערב ממצע הליכוד. כבר בנאום בר אילן, כשנתניהו הכריז על שתי מדינות לשני עמים, הוא ויתר בלי לבקש שום תמורה".

פרופ' שרון, סבור שדווקא עכשיו לאור ההתרחשויות במדינות ערב, אסור להציג תכנית מדינית, "מה שקורה עכשיו מחייב זהירות גדולה, צריך להמתין לראות איזה סוג של משטרים יקומו. אני מעריך שחלק מהמשטרים החדשים לא יהיו נוחים עם מדינת ישראל אפילו בקרב מדינות שעשו איתנו שלום. זו תהיה שגיאה גדולה להציג תכנית מדינית, ההיגיון והתבונה המדינית כעת זה להמתין ולראות איזה שינויים יהיו במדינות ערב ובלוב".

המזרחן פרופ' שרון, מקווה שבנאומו בקונגרס בוושינגטון יציג ראש הממשלה את הסכנות במזרח התיכון, "במקום תכנית מדינית, שייתן נאום מדיני ובו יוצגו הסכנות במזרח התיכון, להציג את הפלסטינים במערומיהם ולא לחשוש מאובמה, כי אם מדינת ישראל ועתידה תלויים בנשיא ארה"ב שיש לו פחות משנתיים לשלוט אז מצבנו באמת לא טוב".