ריבלין ליו"ר הפרלמנט הגאורגי: דחה ביקורך

הסיבה: גורלו של הישראלי רוני פוקס הכלוא בגיאורגיה מטריד ישראלים רבים. יו"ר הפרלמנט הגאורגי היה צפוי להגיע ביום ראשון לישראל

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ד' באדר ב תשע"א

ריבלין ליו"ר הפרלמנט הגאורגי: דחה ביקורך-ערוץ 7
ריבלין
פלאש 90

יושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, שוחח היום עם מקבילו הגאורגי, דוד בקראזדה, וביקש ממנו לדחות את ביקורו בישראל למועד אחר בשל רגישותו בעיתוי הנוכחי.

יו"ר הפרלמנט הגאורגי היה צפוי לנחות בישראל ביום ראשון הקרוב, ולבקר במשכן הכנסת ביום רביעי הבא.

ריבלין הסביר לעמיתו, כי בישראל מעדיפים לדחותו בשל נסיבות פוליטיות פנימיות וחיצוניות שאינן מאפשרות את הביקור.

בנוסף אמר ריבלין ליו"ר הגאורגי, כי שאלת גורלו של הישראלי הכלוא בגאורגיה, רוני פוקס, מטרידה אזרחים רבים בישראל, וכי אי הנוחות והלחץ הציבורי בעניין זה הובילו אף הם להבנה בירושלים, כי העיתוי איננו מתאים לביקור רשמי בישראל. דחיית הביקור תואמה עם משרד החוץ ועם כל הגורמים הרלוונטיים בישראל.   

ברקע המעשה עומד סיפורו של רוני פוקס, איש עסקים ישראלי, שנעצר בגאורגיה לפני חודשים ספורים והואשם בקבלת שוחד, לכאורה, ומשפטו החל לאחרונה. מקורביו משוכנעים שמדובר באשמת שווא, וכי ממשלת גיאורגיה טמנה לו מלכודת לאחר שחויבה לשלם לו ולשותפיו 98 מיליון דולר, לאור פס"ד של בוררות בינ"ל שניתן בלונדון, ועסק במחלוקת שהתעוררה בין הצדדים בתחום האנרגיה והנפט במדינה.

בישראל עורר המעצר תרעומת רבה, לרבות בדרגים הגבוהים. בין היתר פנה בינואר שר החוץ, ליברמן, לעמיתו הגאורגי בבקשה לפתור את הסוגיה, ואילו יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, ביקש להזהיר מפני שיתוף פעולה עסקי עם גיאורגיה נוכח המקרה.