צה"ל והמשטרה עורכים מאז ליל שבת סריקות נרחבות באזור היישוב איתמר, בעקבות הפיגוע שבו נרצחו חמשת בני משפחת פוגל על ידי מחבל אחד או יותר – עד כה לא ברור כמה מחבלים השתתפו בטבח. כ-20 פלשתינים נעצרו עד כה.

תחקיר צה"ל מתמקד כעת בשאלת ההתרעה על הפיגוע. ליישוב איתמר יש מערכת הגנה מלאה, המכונה שב"מ (שטח ביטחוני מיוחד) שאחרי הקמתה לא היו עוד פיגועים מאז 2002. המערכת מורכבת ממערך אלקטרוני המתוחזקת על ידי המועצה האזורית, ולא על ידי צה"ל. הגדר יוצרת שטח ביטחוני מפוקח מסביב ליישוב; גדר התרעה; בנוסף לה גדר תלתלית מעכבת, ואמצעי תצפית שונים הנותנים התרעה לחדר מבצעים מרכזי ביישוב המאויש על ידי שני אזרחים, אנשי חברת אבטחה, בכל רגע נתון. ליישוב יש שישה תקנים של אנשי אבטחה אזרחיים, בנוסף לפלוגת צה"ל שיושבת על רכס הגדעונים הצמוד ליישוב.  

מחקירה שביצע צה"ל עולה כי דקה לפני השעה 21:00 חדר מחבל אחד או יותר להתנחלות. המחבלים דילגו מעל הגדר, כאשר נרשמה התרעה אלקטרונית מהגדר. סייר של היישוב שהיה בחדר המבצעים יצא למקום ההתרעה, אך לא איתר חדירה, וכתוצאה מכך החליט שזו הפעלה כנראה של בעל חיים. גורם ביטחוני ששהה במקום החדירה סיפר כי המחבלים לא חתכו את הגדר אלא טיפסו מעליה, ועל כן הסייר לא הצליח לזהות חדירה ולא הזעיק את כוחות צה"ל, הנמצאים במרחק של פחות מקילומטר ממנו.

המחבלים חדרו לבית אחד, שנמצא ריק. בחיפושים בבית הם מצאו נשק, שככל הנראה לא עשו בו שימוש. בבית משפחת פוגל התקיים עונג שבת לקבוצת בני נוער. בשעה 22:20 עזבה הבת את הבית עם חברותיה ויצאה לפעולה בבני-עקיבא. בין 22:20 ל-23:00 חדרו לבית דרך הויטרינה בסלון. הם לא הבחינו בילד בן 6 שנרדם על הספה ופנו לחדרי השנה, שם שיספו את אבי המשפחה ואת התינוקת ששהתה עמו בחדר.

האם שחזרה לחדר ככל הנראה מהשירותים, נדקרה על סף הדלת. ככל הנראה היא ניסתה להיאבק ברוצחים. אח"כ שיספו את גרונו של הילד בן 11 שישב וקרא ספר במיטתו.

המחבלים גם לא הבחינו בילד בן שנתיים שהיה במיטתו. ורצחו את הילד בן ה-3 בשתי דקירות בלב. לאחר מכן, נעלו את דלת הבית, יצאו מהחלון ונמלטו מהיישוב.

בשעה 23:00, בדיוק שעתיים אחרי החדירה, נרשמה הפעלת גדר בדיוק באותה נקודה – כאשר המחבלים עזבו את היישוב. גם כאן הסיור לא זיהה מעבר גדר.

בשעה 00:30 חזרה הבת הביתה. כשלא הצליחה להיכנס הבית, היא ביקשה מהשכן, הרב יעקב כהן ראש ישיבת איתמר, שיעזור לה. הרב כהן הגיע עם נשק אחרי שהבחין בסימני בוץ ועקבות ליד הבית, דרך החלון הם העירו את הילד בן 6 שישן בסלון והוא פתח את הדלת של הבית. הרב חזר לביתו.

כשנכנסה הילדה לחדרי השינה, התגלתה הזוועה והילדה יצאה החוצה והחלה לצרוח. השכן חזר בריצה וכשראה את המצב ירה מספר יריות באוויר על מנת להקפיץ את כל הכוחות.

עם היוודע דבר הפיגוע הגיעו למקום כוחות גדולים של צה"ל והמשטרה והחלו לבצע ביישוב ובאזור סריקות נרחבות. בשעה 3:30 בערך הופסקו החיפושים לאחר שהגששים איתרו את העקבות המובילים לעוורתא. הבוקר חודשו הסריקות בעזרת מזל"טים ידניים מסוג 'רוכב שמיים'.

הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, הגיע בשעות הבוקר לבית המשפחה ואמר: "לא ננוח ולא נשקוט עד אשר נניח ידינו על הרוצחים. מדובר באירוע נפשע שבוצע בידי חיית אדם. המראות קשים והדעת אינה תופסת את שקרה. אנחנו מקיימים הערכת מצב רצופה ונמצאים בעיצומו של מאמץ מודיעיני ומבצעי".

שר הביטחון, אהוד ברק, קיים הערב בקריה בת"א ישיבת הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, ראש השב"כ, יובל דיסקין וגורמים נוספים בצה"ל ובמערכת הביטחון והמודיעין.

בישיבה הינחה שר הביטחון ברק את צה"ל ואת מערכת הביטחון לפעול בכל האמצעים הנדרשים כדי לתפוס במהרה את האחראים לביצוע הרצח הנתעב. שר הביטחון ברק קרא להנהגה הפלשתינית לגנות בנחרצות את הרצח ופנה אל ראשי ההתיישבות באיו"ש לנהוג באחריות.

 

 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו