'להסיר רעיון המדינה הפלשתינית מסדר היום'

חוטובלי: על נתניהו לראות בטבח באיתמר קו פרשת מים לשינוי עמדות ולהורדת רעיון המדינה הפלשתינית מסדר היום.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' באדר ב תשע"א

יו"ר הועדה. חוטובלי
יו"ר הועדה. חוטובלי
פלאש 90

"הפיגוע באיתמר צריך להיות קו פרשת מים, אירוע שצריך לגרום לממשלה לחשבון נפש ושינוי כיוון משמעותי ביחס לרשות  הפלשתינית". כך אומרת  חברת הכנסת ציפי חוטובלי (ליכוד) לערוץ 7.

בדבריה מברכת חוטובלי על החלטת הממשלה לאשר בנייתן של ארבע מאות יחידות דיור בגושי ההתיישבות. היא מגדירה את המהלך ככזה הנעשה בכיוון הנכון, אך מוסיפה שאין במהלך הזה די. "מאות יחידות דיור שמיקומן הוא גושי ההתיישבות זו לא אמירה שמחזקת את אחיזתנו בארץ באופן ברור".

לנוכח האירועים מצפה חוטובלי מראש הממשלה נתניהו "שיחזק את הבנייה באיתמר בפרט וביהודה ושומרון בכלל, וחשוב מכך – יודיע שאין מדינה פלשתינית על הפרק. מדינה פלשתינית משמעה עוד מקרי איתמר".

באשר לעמדות המדיניות אותן מציג ראש הממשלה, עמדות הנשמעות קרובות לאלו של 'קדימה', אומרת חוטובלי כי לנוכח הלחץ המופעל על ראש הממשלה משמאל, הן מכיוונם של שרי השמאל, של העולם ושל שרים בליכוד כדוגמת מרידור ואיתן, יש להפעיל לחץ מכיוון ימין, לחץ שבבסיסו דרישה לשוב לעקרונותיו הבסיסיים של הליכוד, "יש הרבה אנשים בליכוד שיודעים שמדינה פלשתינית היא אסון. אנחנו צריכים לחזור לעקרונות היסוד של הליכוד ולדרישת זכותנו על הארץ. אני מצפה שנתניהו יחזור לעקרונות הללו ויודיע על בניה בכל חלקי יהודה ושומרון".

בדבריה מתייחסת חוטובלי גם לנאומו הקרוב של נתניהו בוושינגטון, נאום שכבר זכה לכינוי 'נאום בר אילן 2' ומציינת כי עליו לבחור לקראת נאום זה בקו האידיאולוגי של הליכוד, "ואנחנו צריכים להיות הבלמים שלו במערכת הבלמים והאיזונים לקראת ניסוח הקו המדיני של הנאום הזה, שיזכור שהמפלגה תגבה אותו רק אם הוא יחזור לשפה של הליכוד".

ומה הסיכויים להפעיל לחץ על נתניהו? חוטובלי אופטימית. "ראש הממשלה סופר את הסיעה ואם הוא רואה שהרוב קרוב לבוגי יותר מאשר למרידור הוא כבר יעשה את החשבון". לזאת היא מוסיפה ואומרת כי להערכתה נתניהו לא התנתק עדיין מערכי ההתיישבות כפי שניתן היה לזהות בנאומו אתמול כאשר דיבר על צביעות העולם המגנה את ישראל על כל בית ביו"ש ומתעלם מטבח נורא ביהודים.

כאמור, לנוכח כל זאת מקווה ומאמינה חוטובלי שניתן יהיה להביא את נתניהו להכרה בצורך לשינוי דרמטי בתפיסת העולם המדינית מול הרש"פ. "שהפיגוע הזה יהיה אירוע מכונן לשינוי כיוון כפי שהיה הפיגוע במלון פארק", אומרת חוטובלי ושבה ומדגישה כי מעל הצורך בשיבה לבנייה ברחבי יהודה ושומרון קיימת חשיבות ראשונה במעלה להכרזה מדינית שתסיר את רעיון המדינה הפלשתינית מעל סדר היום. "ככל שנרבה לדבר על נסיגות נתמודד עם יותר ויותר פיגועים".

חוטובלי מציינת שבישיבת הסיעה האחרונה הודיע נתניהו שבכוונתו לקיים מפגשים אישיים עם כל אחד ואחד מחברי הכנסת של הליכוד לקראת נאומו בוושינגטון, ובמפגש הצפוי לה איתו גם תוכל לברר את הכיוון אליו הוא מוביל וגם תוכל להבהיר לו את עמדותיה, כמו עמדות רוב חברי הליכוד.

האם לטעמה הליכוד לפני פיצול כמו במקרה שרון שהבין שהרוב אינו איתו? חוטובלי סבורה שלא. לטעמה נתניהו קרוב בהשקפותיו להשקפת רוב הליכוד ולא נותר אלא לחזק עמדה זו מול הקולות האחרים שהוא שומע והלחצים המופעלים עליו.