לנדאו
לנדאו

"ישראל זקוקה לעצמאות אנרגתית", כך הכריז היום (שני) שר התשתיות, עוזי לנדאו, בדיון על חוק ששינסקי, בוועדת הכספים. לנדאו הגיע לוועדה על-מנת להביע את עמדתו ואת עמדת משרדו ביחס להצעת החוק וקרא לח"כים לגלות אחריות ציבורית ולא להיכנע ללחצים של לוביסטים. לנדאו הפתיע את הנוכחים, בכך שהכריז שהלוביסטים בהא הידיעה הם דווקא העיתונאים. 

הדיון הרביעי על הצעת חוק מיסוי רווחי נפט (חוק ששינסקי), התחיל היום בצורה מעט שונה. שר התשתיות לנדאו (ליכוד), הציג לבקשתו מיו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), את עמדתו בעניין. כאמור, בחודשים האחרונים הביעו לנדאו, כמו גם חברי סיעתו, התנגדות למסקנות ששינסקי ובראשן, התנגדות להעלאת המיסוי הכולל על רווחי היזמים. לנדאו בחר לפתוח בחשיבות העצמאות האנרגטית של ישראל, לנוכח האירועים האחרונים באזור ולנוכח ניתוק הספקת הגז ממצרים. לנדאו אמר, שהחוק מטיל קשיים מימוניים ואחרים על היזמים וייחס חשיבות רבה ביותר לחיבור מאגר תמר למערכת ההובלה הקיימת של הגז ע"י חיבור המאגר למאגר ים תטיס, על-מנת לספק את צרכי האנרגיה הדחופים של המדינה. בתגובה לרמיזות ח"כים, מהן עולה שעמדתו תואמת את האינטרס של המשקיעים, אמר: "אני לא מתעסק ברווחי המשקיעים אלא בביטחון האנרגטי של ישראל". 

חברי הוועדה הביעו אכזבה, מכך שהשר לא הציג עמדות נקודתיות ביחס לסעיפי החוק או למדרג המיסוי על רווחי הגז, כפי שמופיעים בו.  

ח"כ חיים אורון (מר"צ), קרא ללנדאו, לציין דברים קונקרטיים, כגון להעלות את הפטור לקביעת גובה המיסוי.    

ח"כ מירי רגב (ליכוד), ביקשה מלנדאו לומר האם העברת החוק כפי שהוא, תביא לעליית מחירי החשמל לצרכנים. ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), אמרה ללנדאו, שהמסר שלו מעורפל. יחימוביץ' הצהירה שהיתה מעדיפה לאשר את מסקנות הביניים של ועדת ששינסקי, שקבעו שיעורי מיסוי גבוהים יותר מאלו שבהצעת החוק. 

בתגובה לאזהרת לנדאו את הח"כים מהשפעת התקשורת בעניין ששינסקי, אמר ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), שלחצי העיתונאים הם כאין וכאפס לעומת לחצי הטייקונים על הח"כים. שאמה: "מופעלים על הח"כים לחצים קיצוניים ולא קונבנציונאליים מצד בעלי ההון".   

ח"כ שי חרמש (קדימה), הביע פליאה על המצב האבסורדי, שבו הממשלה אישרה את מסקנות ששינסקי ואילו חברי כנסת מהאופוזיציה, הם אלו שמגנים על החוק. חרמש תהה, האם השר מנסה למנוע פגיעה בבעלי ההון, הזועקים על היקף הפגיעה בהם וכינה זאת "הקוזאק שנגזל".