היום השני של כנס ירושלים השמיני, נפתח הבוקר במושב העוסק בפסיקת בג"צ אשר הכשירה את ביצוע ההתנתקות לפני כחמש וחצי שנים.

בפתח המושב דיבר הנער שיר לב רן שגורש מגוש קטיף וסיבר על ההתמודדות הנפשית שלו ושל חבריו בשעה שגירשו אותם מהבית. במהלך דבריו פרץ לב רן בבכי, בשעה כשנזכר בהתמודדות הנפשית הקשה עם הגירוש.

סגן שר האוצר, יצחק כהן, אמר כי "הפחד הגדול שדבר כזה יתרחש שוב. כל המערכות יישרו קו לביצוע הפשע הזה. גם כשהיה דבר לא חוקי במהלך ביצוע ההתנתקות, הבג"ץ התיישר עם הממשלה".

דורון בן שלומי, מנהל ועד מתיישבי גוש קטיף אמר "מהעברת חוק 'פינוי פיצוי' ועד היום, מדינת ישראל לא עשתה קיצור הליכים ויש התנגדות גורפת לקיצור התהליכים".

סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופ' ידידיה שטרן אמר כי "מדינת ישראל ידעה מה הולך להיות לאחר הגירוש".

"העמדה הדתית ביחס למדינת ישראל מאוד בעייתית, יש את הצד שחושב שהמדינה היא יסוד כסא ה' בעולם ולא מסתכלים עליה כמשהו ריאלי ולא מתמודדים איתה בצורה ריאלית. מצד שני יש את אלו שמסתכלים על המדינה כמכשיר לביצוע תכנית קבועה מראש ואם היא לא עומדת בזה אז מסרבים פקודה, הרבנים לא מסתכלים למדינה בעיניים".

"לא חכמה לתקוף את בג"ץ, מטבע הדברים הוא רק מפרש חוקים למרות שהוא לא נקי, אבל המשמעותיים ביותר הם הקובעים את החוקים וזו המדינה"

מנכ"ל חברת 'חסלט', אליעזר ברט, סיפר על תלאות הדרך עד להקמת חממות חדשות, "הפקידים ויועצים משפטיים הם השולטים במרחב והם גרמו לנו לרוץ חודשים רבים כדי שיאשרו לנו להקים חממות באיזור מיתר. עד שבא ראש מועצת רהט וצעק על הועדה שסוף סוף יש מי שמוכן לבוא להקים מפעל בנגב ואתם מתנגדים? 4 שנים חיכינו עד שקיבלנו אישור חיבור חשמל".

ראש מנהלת תנופה, בנצי ליברמן, אמר כי "מדינת ישראל עשתה הכל לפי התכנית עד מחסום כיסופים, אך משם והלאה לא עשו כלום".

"התירוצים שהמדינה לא יכלה להכין את עצמה כי ישובי הגוש לא דיברו איתה לפני הגירוש זה לא נכון. ישובים שדיברו 5-6 חודש לפני הפינוי עם הממשלה נמצאים היום בסוף הדרך ומי שדיבר 3-4 חודשים כמו נצרים, כבר לפני שנתיים החלו בשיווק תוצרתם"

"נכון להיום", ציין ליברמן, "אנשים יודעים פחות או יותר את מקומם. השינוי בא גם מצד מנכ"ל משרד רוה"מ, אייל גבאי, ולא פחות חשוב זה ועדת החקירה שאפשרה שינוי חקיקה במספר תחומים".

עו"ד ד”ר חיים שיין ממכללת 'שערי משפט' אמר, "גוש קטיף זה התחלת הסיפור. הציבור שלנו אמור להוביל את הרעיון של 'מדינת ישראל כמדינה יהודית' אבל אנחנו עדר בלי רועה, אין הנהגה ואין מנהיגים, כל אחד מושך לכיוון אחר".

"לציבור שלנו יש אשליה מסוכנת ומוטעית כאילו הציבור החילוני רואה הבדל בין הציבור הדתי לאומי - משרתי הצבא לבין החרדים שאינם משרתים. הם רואים אותנו באותה סירה. ולכן המסר שלי הוא, שצריכים לאחד את הכוחות עם החרדים וש"ס, לכולנו חשוב שתהיה מדינה יהודית ולא יפנו ישובים. אם לא נהיה מאוחדים הפסדנו את המערכה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו