סטודנט דתי איפה תלמד? על אוניברסיטת ת"א

אחוז גבוה של סטודנטים דתיים לומדים באוניברסיטאות. האם בכל אוניברסיטה יש את שירותי הדת המתאימים? סדרת כתבות.

ישי קרוב , כ"ב באדר ב תשע"א

רבים הם הדתיים בוגרי הישיבות והצבא, המחפשים את דרכם לקראת שנה הבאה. כל אחד מחפש את תחום ההתעניינות שלו ואת מקום הלימודים הטוב והמתאים ביותר עבורו.

ערוץ 7 בדק את השירותים שמעניקה כל אוניברסיטה לסטודנט הדתי. האם והיכן יש תפילות, כשרות, הרצאות ושיעורים ביהדות ואיפה יש בית מדרש. 

בכתבה זו, הראשונה בסדרת הכתבות, נסקור את אוניברסיטת תל אביב שהוקמה בשנת תשט"ו, ומונה כיום כ-28,000 סטודנטים.

כנראה שנושא ההרצאות על יהדות בקמפוס תל אביב, הוא עניין לא פשוט. אמנם, מגוון ההרצאות ביהדות רחב מאוד, אך בשם הפתיחות האקדמית, האוניברסיטה מביאה מרצים ש"לא אומר לך שום דבר על האמונות הדתיות של המרצים", כלשונו של ראש המרכז למורשת היהדות באוניברסיטה, פרופ' אהרון דותן שהוסיף, "אנחנו לא בודקים בציציות של אף אחד. אנחנו מזמינים אנשים לפי הנושאים שאנחנו רוצים שהם ירצו"... 

באתר האוניברסיטה מתארים את המרכז למורשת היהדות כך: "אוניברסיטת תל-אביב, המרכז למורשת היהדות ע"ש צימבליסטה, שם לו למטרה לתרום להבנה ולקירוב לבבות בין זרמים שונים בעם היהודי: בין דתיים לחילוניים, ובין הזרמים השונים ביהדות - אורתודוקסים, קונסרבטיבים ורפורמים".

למרות זאת, תפילות אורתודוקסיות יש באופן סדיר, "בית הכנסת הוא אורטודוקסי וישנם שלוש תפילות ביום ואפילו ארבע", מספר דותן, "כי לתפילת מנחה יש שני מניינים".

שאלנו את האחראי על המזנונים בקמפוס, ישראל פרידמן, על כשרות המסעדות ובתי הקפה ברחבי האוניברסיטה,  "בתוך שטח האוניברסיטה ישנם 13-14 מזנונים ועוד 3 עגלות. לכולם, ללא יוצא מן הכלל, יש תעודת כשרות של הרבנות תל אביב בראשות הרב ישראל מאיר לאו. מי שאין לו תעודה אנחנו סוגרים אותו", מבהיר פרידמן ומוסיף כי אין מסעדות עם כשרות 'מהדרין'.

עוד מספר פרידמן כי "בעבר, כשקם פה סניף מקדונלס, היתה דרישה מהרב לאו שיהיה הבדל ניכר והסמל שלהם יהיה בצבע שונה משאר הסניפים הלא כשרים וגם יהיה כתוב 'כשר' תחת הסמל. למרות שהם לא רצו בהתחלה, הבהרנו להם שאם הם לא יקבלו תעודת כשרות הם לא יוכלו להיות בשטח הקמפוס. בסופם של דיונים, הם הסכימו לדרישת הרבנות וזה היווה תקדים לסניפים נוספים שלהם ברחבי הארץ".

לסיכום:
3 תפילות ביום יש. מסעדות כשרות יש. לימודי יהדות אורטודוכסים יש אבל לא במוצהר ולא בצורה בולטת, אדרבה, האוניברסיטה מצהירה כי חלק ממטרת המחלקה ליהדות היא קירוב גם לקונסרבטיבים ורפורמים, לכן מי שנכנס לאולם לשמוע הרצאה יכול למצוא את עצמו שומע אדם שאינו מאמין, או אדם השייך לזרם הרפורמי.