בניין חצר סרגיי. ירושלים
בניין חצר סרגיי. ירושלים

רגע לפני שראש הממשלה טס לרוסיה לפגישות עם הצמרת הרוסית, מסרה היום מדינת ישראל את החזקה על חצר סרגיי בירושלים לשגרירות הרוסית. לדברי גורמים מדיניים, המהלך החפוז מתבצע לאחר שהרוסים הבהירו לראש הממשלה נתניהו, כי יבטלו את ביקורו הצפוי במוסקבה באם ישראל לא תמלא את התחייבותה להעביר את המתחם לידי הרוסים.

כזכור את ההחלטה על מסירת חצר סרגיי לרוסיה קיבלה ממשלת ישראל בחודש אוקטובר 2008, בעת שבראשה עוד עמד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.

עו"ד יצחק בם, מהפורום המשפטי למען ארץ ישראל שליווה את המאבק בבתי המשפט, אומר כי זהו צעד חמור מאוד, "מדובר במחטף, רק היום שמעתי על זה. המשמעות היא חמורה מאוד, זה בעצם אומר הקמת היאחזות רוסית בירושלים".

לדבריו רוסיה היא מדינה לאו דווקא ידידותית והיא הופכת היום לשותפה בקרקעות בבירה, "רוסיה היא ממשלה זרה ולאו דווקא ידידותית. ממשלה שמעבירה טילים לסוריה ולחיזבאללה, ולכן דריסת רגל בירושלים על ידי רוסיה זה צעד חמור ביותר".

עו"ד בם מציין שהחלטת ממשלת אולמרט הייתה יכולה להתבטל על ידי הממשלה הנוכחית וחבל שזה לא קרה, "ממשלת אולמרט, קיבלה בזמנו את ההחלטה עוד בהיותה ממשלת מעבר. ניסינו למנוע את ההעברה והגשנו כמה עתירות. אבל היום מתברר שאין הבדל כזה גדול בין ממשלת נתניהו לממשלת אולמרט".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו