מטוסי הקרב F-22 Raptor, המטוסים החדישים ביותר של צבא ארה"ב,  אינם לוקחים חלק במבצע הצבאי בשמי לוב.

האתר Defense News שוחח עם המומחה של אוניברסיטת לקסינגטון לורן טומפסון (Loren Tompson) שמפרט את הסיבה להשבתה וטוען כי המטוס בתצורתו הנוכחית אינו מסוגל ולא מיועד לתקיפת מטרות קרקע ויועד למניעת הישנות פיגועי התאבדות בעזרת מטוסי נוסעים כמו ב9/11. גם החמקן החדש איננו מצויד במערכות תקשורת המאפשרות לו לתקשר עם יתר המטוסים מדגמים אחרים המשתתפים במבצע.

F-22 Raptor
F-22 Raptor airspace.org

בעת בניית F-22 נתקלו בדילמה לא קטנה בין חמקנות המטוס לבין תעבורת מידע וקשר. הבחירה נעשתה לכוון החמקנות וכעת מדובר פגם משמעותית במבצעיות מטוס הקרב. על מטוס הדור החמישי הותקנה מערכת קשר מן הסוג Link-16 שמאפשר קבלת תשדורות מכלים אחרים, אך לא שידור עצמאי. יתרה מכן חלק מן החימוש של המטוס הן שתי פצצות מונחות מסוג JDAM במשקל 450 קילוגרמים שמסוגלות לפגוע במטרות נייחות בלבד, אך לא מטרות ניידות כגון ג'יפים וטנקים (הלוחמה בלוב היא לרוב כנגד שיירות צבאיות).

התוכנית לצייד את F-22 בפצצות SDB במשקל 113 קילוגרמים טרם יצאה לפועל. כמו כן לחמקן החדש חסרות יכולות צילום אווירי ולוחמה אלקטרונית.

כל השדרוגים שתוארו אמורים להיות מותקנים על המטוס במסגרת תוכנית Increment 3.1  אשר תשדרג את ציוד האוויוניקה על המטוס ותאפשר נשיאת פצצות SDB. נשיאת שמונה פצצות כאלו וניהול קרב אווירי מול מעל שתי מטרות בוא זמנית היא חלק ממערך השבחת המטוס.

המבצע הצבאי בלוב מצד המערב שקיבלה את הכינוי "שחר האודיסאה", החל ב 19 למרץ 2011.

מצד כוחות האוויר של הקואליציה משתתפים מטוסי תקיפה F-15 Eagle, F-16 Fighting Falcon, Rafale ומטוסי ה- Tornado. את הלוחמה האלקטרונית מבצעים מטוסי ל"א EA-18G Growler מנושאת המטוסים רונאלד רייגן.