פלסטיק קשיח מאננס ובננות

החוקרים מברזיל עבדו עם סיבים הנקראים ננו-צללוזה שיתרונם העיקרי הוא שמירה על איכות הסביבה והתחדשות החומרים.

תגיות: מדענים נפט
מיכאל וייצמן , כ"ו באדר ב תשע"א

בכנס השנתי של האיגוד האמריקאי לכימיה ACS הציג צוות חוקרים מסן פאולו המצאה חדשה ומעניינת.

החוקרים השתמשו בסיבי צלולוזה (nanocellulose) - הנוצרים מבננות, אננסים ועוד פירות וצמחים, לייצור פלסטיק, דבר שיכול למנוע ייצור מוצרי פלסטיק ממוצרי נפט וישמור על איכות הסביבה.

מבין המוצרים המתאימים לייצור הפלסטיקה שננקבו הם קליפות הקוקוס וחלקי קקטוסים מקומיים. עלים ופרחים של הצמח מוכנסים למתקן דמוי סיר, לשם מוסיפים תוספים כימיים ומחממים. מהחימום יוצאת אבקה הדומה לטלק, ממנה ייוצר פלסטיק הדומה באיכותו לפלסטיק הרגיל שנוצר מנפט, אך בהבדל מן הפלסטיק הרגיל מדובר בחומר מתכלה.

פרופסור אלסידש לאנו, ראש קבוצת החוקרים מאוניברסיטת סן פאולו  (UNESP) מסביר, "מדובר בחומר הקל ב-30% יותר מקוולאר (חומר ממנו עושים אפודים חסיני ירי), יחד עם זאת הוא פי 3-4 יותר עמיד".

החומר שנוצר הרבה יותר עמיד לחום ורטיבות. המדענים סבורים שעם מתן תשומת הלב המירבית למוצר זה הוא יכול לעבור לייצור סדרתי כבר בתוך שנתיים. נכון לעכשיו מחירו של החומר עוד יקר מאוד, אך אם יצרני הרכב יביעו עניין בחומר החדש, המחיר יירד.

שימוש בפלסטיק החדש בכלי הרכב אמור לקסום ליצרני מכוניות, כי אלה שואפים להקטין את משקל המכונית בכל פעם ובכך לחסוך גם בניצול הדלק. הפלסטיק החדש כאבקה עובד מצוין גם כתוספת לפלסטיק כימי כחיזוק (אבל בכך הוא הופך ללא מתכלה).