תביעה יצוגית: אתר המכירות הוא אתר הימורים

בית המשפט המחוזי בת"א אישר תביעה יצוגית נגד אתר מכירות באינטרנט, אשר למעשה מהווה אתר הימורים, בגין נזק שנגרם למשתתפים.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ה באדר ב תשע"א

תביעה יצוגית: אתר המכירות הוא אתר הימורים-ערוץ 7
בית משפט. אילוסטרציה
פלאש 90

בית המשפט המחוזי בת"א אישר תביעה יצוגית נגד אתר מכירות באינטרנט, אשר למעשה מהווה אתר הימורים, בגין נזק שנגרם למשתתפים.

השיטה לפיה נקבע הזוכה במכירות באתר, היא מי שיגיש את ההצעה הגבוהה ביותר וקרובה ביותר למחיר המקסימום, בלא שאיש הציג הצעה דומה. הצעה שהוגשה על ידי יותר ממשתמש אחד נפסלת.

על מנת להגיש הצעה לקנייה באתר יש לשלם דמי דמי השתתפות במכרז, המשתנים ממכרז אחד למשנהו, ולטענת התובע הייצוגי גורמים לכך שעל מנת להשתתף במכרזים יש להפסיד כסף רב.

החברה טענה כי לא מדובר בהימור, זאת משום שלטענת המומחה מטעמה ניתן - על פי אסטרטגיות תבוניות, יכולת ניתוח כמותי של סיכונים, הבנה הסתברותית והכרה סבירה של תורת המשחקים - להגדיל את סיכויי הזכייה לפחות בשיעור של פי 10 לעומת מתחרים נאיביים, המסתמכים על המזל בלבד.

השופטת רות רונן קבעה, כי "האתר מנהל למעשה משחק נושא פרסים. הפרסים הם המוצרים הנמכרים, והזכייה נובעת מיכולת לנחש איזו הצעה היא ההצעה הגבוהה ביותר שטרם הוצעה". השופטת הוסיפה כי הכינוי "מכרז" איננו מתאים בהקשר זה.

השופטת הוסיפה, כי "העובדה כי עשויים להיות שחקנים המבינים באסטרטגיות תבוניות, בעלי יכולת ניתוח כמותי של סיכונים, הבנה הסתברותית והכרה סבירה של תורת המשחקים – אין די בה כדי לשלול את אופיו של המשחק כמשחק הימורים".

לאור הנתונים שהוצגו נקבע, כי "קיים סיכוי סביר כי המבקש יוכיח את טענתו לפיה המשיבים ערכו באתר משחקי הימורים אסורים, וכי הם הפרו את תנאי התקנון, ואף ערכו משחקים בהם זכה זוכה "פיקטיבי".

לאור זאת אישרה השופטת את התביעה היצוגית בעילות הבאות: עילה של הפרת חובה חקוקה (הוראת סעיף 225 לחוק העונשין). עילת הטעיה לפי סעיף 2 לחוק הגנת הצרכן (באשר להפרה הנטענת בעניין הגשת הצעות שלא יכלו להתקבל – הצעות פסולות והצעות בסכומים ש"יצאו מהמכרז"). עילה של הפרת הסכם (בעניין המשתתפים והזוכים הפיקטיביים – ר' סעיף 131 לבקשה לאישור התובענה כייצוגית), ועילה של היות ההסכם – הסכם בלתי חוקי.

את הקבוצה הגדירה השופטת, כ"כל אדם שהשתתף במכרזים באתר האינטרנט "1buy1" ואשר נגבה ממנו תשלום בגין השתתפותו, בתקופה שהחל משבע שנים לפני הגשת התובענה ועד ליום הגשת התובענה (21.1.2010)".