שפטל
שפטלפלאש 90

עו"ד יורם שפטל מברך על ההחלטה לאשר את חוק ששינסקי ותוקף בחריפות את הלחצים שהופעלו על הכנסת כדי להביא לסיכול החוק. "זה חוק בעל חשיבות עליונה אבל יש לו כמה תופעות לוואי. עמדתי העקרונית הייתה כל הזמן שאין מקום לשינוי כללי המשחק באמצע המשחק. הרי כבר נחתמו כאן חוזים עם כמה חברות שקיבלו זיכיון כדי לחפש נפט וגז, החוזה פירט את חלקם במידה ויימצא גז או נפט, ולטעמי לא משנים את כללי המשחק בתוך המשחק".

עו"ד שפטל אומר כי הוא שינה את דעתו רק לאחר שהתברר לו שהזכיינים הפעילו לחצים כבדים ואיימו על ממשלת ישראל, "לאחר שהתחילו לדבר על החוק, שמענו את בכירי הזכיינים מאיימים על הממשלה שאם היא תעז ליישם את מסקנות ששינסקי הם יתלוננו לבית הדין הבינלאומי בהאג. לפנות לגורמים זרים כדי לפגוע בהחלטות ריבונית של מדינת ישראל זה חמור ולכן החלטתי לתמוך בחוק".

הוא קורא למגר את תופעת הלוביסטים שלדבריו השתלטו על הכנסת. "זה היה מזעזע לראות את הלחצים שהפעילו השדלנים בכנסת והניסיון הברוטאלי שלההם למנוע את אישור החוק. זו תופעה בלתי נסבלת בפרט כשמדובר בסכומים של מאות מיליארדי שקלים שעומדים פה על כף המאזניים. אלה גורמים אינטרסנטיים שמנסים כל הזמן להפעיל לחצים על חברי הכנסת, זה דבר בלתי נסבל והכנסת חייבת לשים קץ לתופעה הזאת".