עשר הטכנולוגיות שעתידות להעלם

מה הן הטכנולוגיות שמביאות קידמה אך גם חורבן לאנושות? האם יימצא תחליף לבתי הכלא או למכשיר הפוליגרף - המחקר של MIT מדווח.

מיכאל וייצמן , כ"ח באדר ב תשע"א

הירחון של מכללת MIT מפרסם את רשימת עשר הטכנולוגיות, שהאנושות תחדל מלהשתמש בהן במאה השנים הקרובות. לדברי החוקרים, המהפכה הטכנולוגית תלווה בשינוי יחסי גומלין במערכות הממשל והעברות המידע. החברה תיאלץ לחפש פתרונות לטכנולוגיות אלו שיימנעו ממנה חורבן מהיר.
1.  הנשק הגרעיני
 
 
במשך כמעט חצי מאה היווה הנשק הגרעיני הבטחה לשלום עולמי והבטחה שמלחמת העולם השלישית לא תחל. צפוי היה שאף אחת ממעצמות העולם לא תחל במלחמה, כיוון שליריב יישאר מספיק כוח להשמיד את מתחיל המלחמה.
מאגרי נשק אטומי שנצברו מימי המלחמה הקרה עד שנות השמונים של המאה הקודמת היו מספיקים כדי להשמיד את כדור הארץ כולו יותר מ-1000 פעמים. בתום המלחמה הקרה החשיבות הפוליטית של נשק זה קטנה בקרב המעצמות (אם כי גדלה בקרב מדינות פונדמטליסטיות קטנות). במדינות הגדולות עלה הצורך בנשק מדוייק, נשק חכם וכך קטן הצורך בנשק אטומי.

בגלל השינוי העולמי בתעבורת מידע נחשף העולם כולו לטכנולוגיות של נשק גרעיני. הופיעו מדינות גרעיניות חדשות (לדוגמה הודו ופקיסטאן). פצצה גרעינית איננה יעילה או שמישה כנגד מחבלים, ארגוני פשע בינלאומי ויריבים אחרים של מעצמות על היום, לחילופין הסיכון לאבד שליטה על הנשק הגרעיני גדלה עד כדי רצון המדינות להיפטר משמירה וייצור של נשק גרעיני בעשורים הקרובים.
 
2.      האנרגיה הפחמית
 
הפחם היה הדלק של המפכה התעשיית במאות ה-18 וה-19. על פחם עבדו מכונות המפעלים הראשונות, הספינות הראשונות, קטרי הרכבות ואף המכוניות הראשונות. עד יום זה פחם הוא אחד מן הדלקים הפופולאריים בעולם – הוא נפוץ, קל להשגה, שימור ותובלה, הוא גם זול. אך הנזק משריפת הפחם בכל יום יכול לחסל את כל היתרונות של חומר גלם זה.

שריפת פחם התגלתה כאחד הגורמים לשינויי מזג אוויר ואפקט החממה והתחממות כדור הארץ. בניית מכרות פחם חדשים הורסת את הסביבה והאבק הפחמי הוא גורם למחלות רציניות. כבר בעתיד הנראה לעין המדינות המפותחות יוותרו על השימוש בפחם לטובת דלקים חלופיים.
 
3.      מנוע בעירה פנימית
ללא מנועי בעירה פנימיים לא היה בעולם המודרני את המכונית, האונייה או אפילו מטוס – כלי התחבורה הנפוצים בעולם. ההשפעה של מנועי הבעירה הפנימית על הקידמה לא ניתנת לערעור. לעומת זאת כבר מספר שנים ישנו הליך של החלפתם בטכנולוגיות יותר ירוקות ושומרות על איכות הסביבה.
 
4.      נורות החשמל
החסרונות העיקריים של נורות החשמל הם חוסר העמידות והיעילות שלהם. נורות הלוגן והלדים בעתיד יחליפו אותן באופן מלא. 
 
5.      מוקשי נ"א
מרבית המדינות בעולם כבר ויתרו על ייצור שמירה ושימוש במוקשים נגד אדם. הסיבה לכך היא פשוטה: מרבית הקורבנות של אותם המוקשים אינם חיילי האויב אלא אזרחי המדינה שעשרות שנים מקבלים פציעות וכויות מאותם המוקשים.
המלחמות יותר ויותר הופכות ל"אלחוטיות" ולמוקשים נותרה חשיבות רק בלומת גרילה, משמע הצבאות הסדירים כבר בעשורים הקרובים יוותרו על השימוש במיקוש נוגד אדם.
 
6.      ספינות החלל המוטסות בידי אסטרונאוטים
מעבורות החלל המודרניות אינן מספקות את רמת הבטיחות הדרושה לאסטרונאוטים. הגוף האנושי סובל מרמות גרביטציה (משקל) גבוהות. השהיה בסביבת חוסר משקל משפיעה על שרירי האדם, כמו כן השפעת הקרינה על גוף האדם בחלל גבוהה יותר. כמו כן ספינות החלל המודרניות אינן בטוחות. שיגור האדם אל הירח עלה במאות פעמים את עלות שיגור רובוט המחקר לאותו היעד. מעבורות החלל הנהוגות מרחוק הופכות ליותר ויותר חכמות, ומבצעות משימות יותר ויותר מסובכות. ככל הנראה העתיד בחקר חלל רובוטי.
7.      בתי מעצר ובתי כלא
מיליוני אנשים שנשפטו לתקופות מאסר שונות נלקחים מן החברה אך הסטטיסטיקה מראה כי רק ב20 אחוזים מן המקרים העבריין משתקם ולא חוזר לפשע. בתי הכלא רק מגבירים את אווירת האלימות והופכים ל"בסיסי" פשיעה מאורגנת ולמחנות אימונים לפושעים להתלמדות משותפת. התפתחות טכנולוגית במוקדם או במאוחר תאפשר סוגי בקרה ושליטה על הפושע, מאשר שמירתו בתא בית הכלא, במיוחד במקרה של עוון ולא פשע.
8.      רפואה פלסטית ותעשיית שתלים
השתלת חומרים שונים לגוף האדם זו תעשייה אבודה. במוקדם או במאוחר הרפואה תמצא דרך לשלוט במערכת העיכול של בני האדם וכך תאפשר שיפור ושינוי טבעי מובנה בגוף האדם. לדוגמה השיניים המושתלות ברפואת שיניים, בקרוב יתאפשר "גידול" השן הטבעית.
9.      מכונת אמת – הפוליגרף
ישנן מספר רב של תרגילים המאפשרים להטעות את הפוליגרף. אך חקר המוח האנושי יאפשר בעתיד הקרוב מציאת "מרכזי אמת" ומרכזי שימור מידע. מחקר כזה מתבצע כבר היום, אך ישנה סכנה מוחשית כי המצאה כזו תוביל את האנושות לחפש פיתרון לדילמה אתית של פרטיות האדם ומחשבותיו.
 
 
10.  הדיסקים הדיגיטליים (DVD ובלו ריי)
הטכנולוגיה הזו תיעלם כבר בזמן הקרוב ביותר. קודמה של ה-DVD "שרדה כמעט" שני עשורים, ה-DVD היה בשימוש כמעט עשור. הצפי הוא שמדי 5 שנים יתחלפו נשאי המידע לזולים נוחים ופשוטים יותר.
הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il