אזכרה לשיירת הדסה - לראשונה במקום הטבח

63 שנים לאחר הטבח של 78 אנשי שיירת "הדסה", תתקיים, לראשונה, אזכרה אלטרנטיבית לזו של משרד הבטחון במקום הטבח - שכונת שמעון הצדיק.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' בניסן תשע"א

לראשונה מאז 1948 תתקיים אזכרה לעולי שיירת "הדסה" בה נרצחו 78 יהודים בטבח בשכונת שמעון הצדיק בירושלים. את היוזמה לאזכרה האלטרנטיבית במקום אזכרה המתקיימת מידי שנה בבית החולים הר הצופים מטעם משרד הביטחון, יזם אייל פלוס שסבו אריה פלוס הי"ד נרצח באותה שיירה.

פלוס מספר לערוץ 7 כי בכל שנה הוא מחרים את האזכרה של משרד הביטחון בשל מיקומה, "משרד הביטחון מונע את האזכרה כאן במקום הטבח מפני טענות של חיכוך עם האוכלוסייה הערבית, יש משמעות גדולה לקיים כאן את האזכרה, אחד, לחזק את מתיישבי שכונת שמעון הצדיק, שניים, צריך לספר את הסיפור לדור הבא ולא לשנות את ההיסטוריה".

פלוס מספר על הפעם הראשונה בו אביו לקח אותו למקום הטבח, "בגיל 7 אבא שלי לקח אותי בפעם הראשונה לכאן והראה לי איפה סבא שלי נטבח, האנדרטה אז הייתה בצבע לבן ואבי סיפר לי איך התושבים הערבים מנסים למחוק את השמות כדי למחוק את הטבח שהיה כאן.

השנה בפעם הראשונה נבהיר לתושבי המקום שאנחנו זוכרים את הטבח שהיה כאן ואנחנו דואגים לקיים את הצוואה שלהם, "במותם ציוו לנו את החיים", עכשיו שהשכונה מתפתחת ומלאה ביהודים אנחנו נדאג להזכיר את הנופלים עם החיים".

האזכרה תתקיים ביום שישי הקרוב, ד' ניסן (8/4/2011) בשעה 10:30 בבוקר סמוך לאנדרטה ברחוב דרך הר הזיתים, שכונת שמעון הצדיק.

בשיירת "הדסה" נטבחו 78 יהודים באפריל 1948, השיירה כללה רופאים של בית החולים הדסה הר הצופים, אנשי ההגנה ואצ"ל, חולים, מבקרים ואזרחים. השיירה הותקפה בידי מחבלים ערבי בעת שעברה לבית החולים.