עובדי תרו יקבלו מענק כולל של 5 מיליון שקל

ההסכם החדש מעגן את תנאי העסקת העובדים ושומר על ביטחונם התעסוקתי, זאת לאחר שחברת התרופות ההודית "סאן" רכשה את המפעל.

אורלי הררי , ג' בניסן תשע"א

מפעל גז
מפעל גז
פלאש 90
הסתדרות עובדי המזון והפרמצבטיקה ומרחב ההסתדרות בחיפה חתמו אתמול בלילה עם הנהלת מפעל התרופות "תרו" על הסכם קיבוצי ראשון. מדובר בהסכם המעגן את תנאי העסקת העובדים ושומר על ביטחונם התעסוקתי, זאת לאחר שחברת התרופות ההודית "סאן" רכשה את המפעל.

ההסכם נחתם לאחר שכ- 700 עובדי המפעל התאגדו בהסתדרות לפני מספר חודשים בעקבות כוונת ההנהלה להשלים את עסקת מכירת "תרו" לחברת התרופות "סאן" ההודית. העובדים דרשו להבטיח את זכויותיהם במכירה בהסכם קיבוצי.

במסגרת ההסכם שנחתם, יקבלו העובדים מענק מכירה בסך כ- 5 מיליון ₪. מענק המכירה יבוא לידי ביטוי בכך שכל עובד יקבל עבור כל שנת עבודה בחברה מענק בסך 1000 ₪ ועד מקסימום של 15 אלף ₪.

בהסכם הושגו אף זכויות נוספות. נקבע כי הביטחון התעסוקתי יגבר כך שלא יפוטרו עובדים ללא היוועצות עם הועד וההסתדרות. כמו-כן נקבע תשלום מוגדל על ימי ההבראה, מתן קרן השתלמות, פנסיה מקיפה, תקציב רווחה ועיגון נושאי שעות העבודה ושעות נוספות. ההסכם נחתם ל- 5 שנים.

ההסכם נוהל על ידי יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, יו"ר הסתדרות עובדי המזון והפרמצבטיקה, הרצל יאקה, ראש הלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי, עו"ד מיה פרי-אלתרמן, רפי מסט ורמי זערור ממרחב ההסתדרות בחיפה, עו"ד אמיר בשה מהלשכה המשפטית של האג"מ בהסתדרות, המזכיר המקצועי של הסתדרות עובדי המזון והפרמצבטיקה, אליעזר בלו, עו"ד בני כהן ועו"ד אלי כהן וועד עובדי החברה.

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן אומר היום: "לאחר מו"מ אינטנסיבי וענייני עם הנהלת החברה הגענו להסכם קיבוצי ראשון המעגן את תנאי השכר וביטחונם התעסוקתי של העובדים עקב המכירה לחברה ההודית. אני מברך את העובדים וההנהלה על קיום מו"מ הגון וראוי. הסכם זה הוא נדבך נוסף בחיזוק כוח התארגנות העובדים בישראל".

יו"ר הסתדרות עובדי המזון והפרמצבטיקה, הרצל יאקה אומר היום: "הסכם זה נחתם לאחר תקופה ארוכה של מו"מ ענייני, תוך גילוי אחריות של נציגות העובדים וההנהלה במטרה להגיע להסכם שיישר את מערכת יחסי העבודה במפעל ואת הביטחון התעסוקתי של העובדים עקב אי הוודאות שהייתה בעקבות המכירה של המפעל לחברה ההודית".

יו"ר מרחב חיפה בהסתדרות, ברוך זלץ אומר היום: "אני מברך על המוגמר. אני שמח שלאחר שהעובדים הצטרפו להסתדרות, הגענו להסכם עבודה קיבוצי ראוי המשמר את ביטחונם התעסוקתי ובכך נבטיח את עתידם של העובדים ולא פחות מזה את הצלחתו העסקית והכלכלית של המפעל".

יו"ר ועד עובדי "תרו", עדי חיון אומר היום: "אני מברך על ההסכם. מדובר ביום חג לעובדי החברה. במשך 7 חודשים ניהלנו מו"מ הגון אל מול ההנהלה שבסופו הגענו להסכם המיוחל. ללא התמיכה של נציגי ההסתדרות בראשות אבי ניסנקורן, הרצל יאקה והיועצים המשפטיים לא היינו מגיעים להישג ראוי זה".

חברת "תרו" נחשבת לאחת מחברות התרופות הגדולות בארץ. החברה הוקמה בשנת 1950 ובשנת 1982 החלה בהנפקת מניות בנסדאק. ב- 1988 נכנסה החברה לשוק האמריקאי.לחברה שני אתרים: האתר בחיפה בו נמצאים מכון המחקר והמפעל היצרני והאתר ביקום בו מועסקים אנשי השיווק והמנהלה.