ההבדל בין חבר, ידיד או מכר נמדד כספית

מדענים בריטים המציאו שיטה להבדיל בין מכר, ידיד וחבר בעזרת כסף וגם הגיעו למסקנות מפתיעות אודות קשרי המשפחה.

תגיות: מדענים
מיכאל וייצמן , ט' בניסן תשע"א

הקשרים החברתיים מכריחים אותנו ביתר מסירות להתייחס לחברים מאשר לסתם מכרים. הקשר המשפחתי מחליש את המסירות שלנו. אנחנו לא צריכים להוכיח נאמנות לקרובי משפחה, בין השאר, גם בגלל קשרי הדם בינינו.

חוקרים של אוניברסיטת אוקספורד, יחד עם חוקרי אוניברסיטת בט, החליטו בעזרת ניסוי לגלות את ההבדל בין "חבר" ל"מכר".

החוקרים הציעו לנסיינים לשבת בתנוחה לא נוחה ולקבל על כך תשלום או שמכר יזכה לתגמול.

החוקרים ביקשו לשבת כך שבין הרגליים לגב תהיה זווית ישרה (תנוחה לא נוחה שיוצרת כאב רגליים בשהייה ממושכת) על כל שנייה הרוויחו הנסיינים 1 פני (כשש אגורות). בשלב השני הוצע לנסיינים מספר אפשרויות: א) לשבת בתנוחה לא נוחה ולהרוויח את הכסף ב) לסבול את הכאב עבור מישהו אחר מסבב האנשים הקשורים לנסיין - כך שהנסיין יסבול וחברו יזכה לתגמול.

ככל שהנסיין יקריב מעצמו עבור אחר, כך ירוויח יותר. אחד הממצאים המיוחדים שהעלה המחקר הוא שהאדם מסוגל לסבול עבור מישהו אחר הקרוב לו פי אחד וחצי מאשר עבור עצמו. לעומת זאת, מדגישים המדענים, בקבוצות מאורגנות, למשל במשטרה או צבא התוצאות יכולות להיות שונות בהרבה בגלל הסדר ולחץ הדרגות.

ההבדל בשניות שני גברים (שחור) ושתי נשים (לבן) אוניברסיטת אוקספורד

בניסוי, האנשים היו מסוגלים להקריב עצמם למען חברים הרבה יותר, מאשר עבור קרובי המשפחה. המדענים מסבירים את זה ב"כוח הגנים" הטמון באנשים – הטבע האנושי מפנה את האדם לחשוב בתת מודע כי קרוב המשפחה יישאר קרוב בכל מצב, ואת היחסים העדינים בין חברים יש לחזק בכל דרך, מה שגרם לנסיינים להתאמץ יותר עבור חברים.