תלמידים בכיתה
תלמידים בכיתה פלאש 90

תכנית מיוחדת ללימודי אזרחות מתוך תפיסה בלתי מתנצלת על אופייה היהודי של מדינת ישראל תוצג בכנס מיוחד שיתקיים מחר ויעסוק בשאלת יחסו של החינוך הדתי לאוכלוסיה הלא יהודית בישראל. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יוסי לונדין, מורה לאזרחות ומחלוצי התכנית החדשה שגובשה במכללת 'אורות ישראל' וזכתה להסכמה ותמיכה של משרד החינוך ומתקיימת זו השנה השנייה.

בראשית דבריו מספר לונדין על הליקויים העולים מהתכנית המרכזית כיום ללימודי אזרחות. הוא מציין בדבריו שלימודי האזרחות מכשירים את תלמיד התיכון להתמודדות עם מורכבותה של החברה בישראל, אולם השינויים שבוצעו לפני מספר שנים בתכנית כללו גם בעייתיות בתכנים. בין השאר ליקויים אלה באו לידי ביטוי בנקודת המבט הליבראלית שהעניקה עדיפות לדמוקרטיה על פני היהדות.

עוד הוא מזכיר את התפיסה שרווחת בלימודי האזרחות הכלליים ולפיהם קיימת אפליה מכוונת ושיטתית של מדינת ישראל כלפי האוכלוסייה הערבית, ולדבריו תלמיד שאינו מקבל "תורה שבעל פה", כהגדרתו, שתבהיר לו את הנתונים, עשוי לצאת ממערכת החינוך בישראל בתחושת אשמה על שישראל מעוללת לאזרחיה הערבים ללא סיבה, ומתוך כך תעוצב גם גישתו הערכית, אידיאולוגית ופוליטית.

באשר לשילוב מקורות יהודיים אומר לונדים כי המציאות הנוכחית היא שמשולבים בלימודי האזרחות חלקי פסוקים במגמה להוכיח כי היהדות ליבראלית וכל גישה יהודית מצטיירת כמתנצלת. "הנושא היהודי צולע למדי", הוא מסכם.

לנוכח מציאות זו עמל לונדין מול רשויות החינוך בישראל כדי להבהיר את הבעייתיות ואת הצורך בשינוי גישה. לדבריו במשרד החינוך מבינים את הבעייתיות ומנסים למצוא לה פתרון. במסגרת הפתרון המוצע גובשה תכנית ללימודי הוראת אזרחות במכללת אורות ישראל ובו מועברת "הכשרה תוך שימת דגשים יהודיים לאומיים ללא התנצלות", אומר לונדין ומציין בין השאר ביקורת המועברת במסגרת התכנית גם כלפי בית המשפט "שחרג מסמכותו ופגע בדמותה היהודית של המדינה", זאת לבד מדגש על חובותיו של האזרח לבד מזכויותיו המקבלות דגש רב יותר במערכת לימודי האזרחות הנוכחית.

לונדין מקווה ומאמין שהתכנית תפרוץ אל מעבר לגבולות החינוך הדתי, ומספר כי כבר כעת קיים שיתוף פעולה עם מסגרות שאינן דתיות ללימוד ערכי משותף. "יש חשיבות לחיבור עם החל הבריא של הציבור, גם זה שאינו חובש כיפה וגם זה שאינו יהודי", הוא אומר ומזכיר את השתתפותו בכנס מחר של מנדי ספדי, יו"ר פורום דרוזים, נוצרים וצ'רקסים לביטחון ישראל. "אנחנו מנסים להרים דגל שאינו מתנצל. הליברליזם הוא לא תורה למשה מסיני".

הכנס המדובר יתקיים כאמור מחר במכללת אורות ישראל ברחובות ובו ייטלו חלק בין השאר גם הרב יעקב אריאל, ראש מינהל החינוך הדתי, אברהם ליפשיץ ואחרים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו