חרטה חלקית. גולדסטון
חרטה חלקית. גולדסטון פלאש 90

"ייתכן ששיתוף פעולה עם גולדסטון לא היה משנה את התוצאה", כך אמר הערב (ראשון) האלוף במיל' דורון אלמוג בערב עיון "ישראל והמשפט הבין לאומי- הפלילי, אתגרים משפטיים, פוליטיים ומוסריים" שהתקיים במכללת שערי משפט.

"התחקיר הצה"לי מספיק, הוא פלטפורמה מצוינת כדי להפיק את הלקחים ולהציף בעיות שונות. "אני לא שולל שת"פ עם ועדה בין לאומית.  על גולדסטון הייתה הערכה שאין טעם לשתף איתו פעולה ואם צה"ל או ישראל היו מחליטים אחרת ייתכן וזה לא היה משנה את תוצאות דו"ח גולדסטון אבל טיעונים כבדי משקל היו משפיעים", טען אלמוג.

לדבריו, "טענת פשעי מלחמה כלפי ישראל וכלפיי היא חלק ממסע של דה לגיטימציה כלפי מדינת ישראל. ישנה לקונה גדולה- עוד לא חוקקו דיני לחימה בטרור במשפט הבין לאומי. אנחנו אומרים 'טרור' והם אומרים 'לוחמי חופש'".

על הטענה שצה"ל לא יכול לתחקר את עצמו אמר אלמוג, כי "כל חייל נשבע לתת את חייו, לא את שכרו. את חייו. זו שבועת הלוחם לכל מבצע. כשהלכתי עם הלוחמים שלי רבים מהם נפגעו במהלך השירות והיו מוכנים לתת את חייהם ועם השבועה הזו הם עוברים את התחקיר הצה"לי. יש חיסיון לתחקיר - כל מה שתגיד הוא חסוי לא יעלה על הדעת שילך לתקשורת או ישמש כנגדך ככתב אישום".

על חקירה חיצונית אמר אלמוג, כי "אם גופים שונים ישמטו את הקרקע תחת המפקדים ב"שמע חביבי אתה לא אובייקטיבי" אז לא נצליח לעשות את המשימה- הגנה על עם ישראל אם לא יתנו בצהל את האמת לומר את האמת, שום גוף תחקיר חיצוני לא יוכל לעשות את העבודה ואנחנו לא נשרוד כאן. לכן, התחקיר החיצוני חייב להיות בנסיבות חריגות".

"טענת פשעי מלחמה כלפי ישראל וכלפיי היא חלק ממסע של דה לגיטימציה כלפי מדינת ישראל. היא לא עניינית אבל צריך להיות ער לעובדה שהיום בתקופתנו עם תקשורת מסיבית, יכולת הצילום וההפצה מהירה ולכן ייתכנו פרובוקציות וייתכן שהאויב ינהל מערכה נוספת ללחימה באמצעים הקיימים כדי לטעון כלפינו שאנחנו מדינה מפלה, פוגעת, מדינת אפרטהייד. אמצעי תקשורת יכולים לקחת עדויות של פלשתינים מהשטח וכל מפקד צריך להיות ער כלפי עובדה פשוטה- כל ראיון שהוא נותן לתקשורת יכול להיות עדות כנגדו. חלק מהדברים שנטענו כלפי באנגליה התבססו על דברים שאמרתי ב'פגוש את העיתונות' עם שלי יחימוביץ' על הריסת חושות בפילדלפי. הפלשתינים טענו שאלו לא היו חושות אלא בתים", מספר אלמוג. 

על "שוברים שתיקה" אמר אלמוג, כי "ביחידה שיש תחקירים שמתבצעים כמו שצריך, אנשים נדרשים לשים דברם על השולחן ולא להחביא אותם. יחד עם זאת יש כאלה שלא עושים זאת מפחד מהמפקד או פחד להפליל עצמם וייתכן שלאחר מכן הם שוברים שתיקה. יש פה בעיה של מהימנות שהחייל חיכה שנה שנתיים ושזה לא נאמר בתוך הקבוצה שביצעה את התחקיר. צה"ל בודק את הדברים ומחזיר מילואימניקים ומנסה לברר גם באמצעים טכנולוגיים כמו הקלטות ושיחות סלולר. יש ערך באמירה אבל יש פה בעיה למה לא אמרת ביחידה? כשמבצעים תחקירים כשהדברים חמים יותר קל. לא פעם יש הטיה פוליטית - בשלושה תיקים נגדי יש מעורבות של 'יש גבול', ישי מנוחין, לוחם צנחנים שחושב שמדינת ישראל לא טיפלה נכון בשחאדה ולכן הם החליטו שהם פונים לכל מדינה שיש לה אפשרות לפתוח את המקרה להעמדה לדין ויש בה את הענקת הסמכות האוניברסאלית לאזרח כמו אנגליה . יש פה ניצול של המערכת הבינלאומית והטיה פוליטית של אלה שחושבים שזה מקרה שצריך להתייחס אליו אחרת ממה שבג"צ אמר".

בסיום דבריו, בהתייחס לשאלות הקהל אמר אלמוג- "אני לא שולל שת"פ עם ועדה בין לאומית. על גולדסטון הייתה הערכה שאין טעם לשתף איתו פעולה ואם צה"ל או ישראל היו מחליטים שכן יש טעם לשת"פ איתו ייתכן וזה לא היה משנה את תוצאות דו"ח גולדסטון אבל טיעונים כבדי משקל היו משפיעים. יכול להיות שאם גולדסטון היה אומר היום את מה שאומר הוא יכול היה להסתמך על דברים שנאמרו בישראל בגביית עדות".