הרב נתן בוקובזה זצ"ל
הרב נתן בוקובזה זצ"ל באדיבות המשפחה

במשך שנים ארוכות האזין הרב נתן בוקובזה זצ"ל בערוץ 7 למצוקותיהם של מאות ואלפים מרחבי הארץ והעולם, בירך אותם וזיכה אותם בישועות. היום ימלאו חמש שנים לפטירתו ובנתיבות יקיימו מאות ממוקירי זכרו הילולה. לקראת האירוע שוחח בנו, דניאל בוקובזה, עם ערוץ 7 וסיפר על דמותו של אביו המנוח ועל האירוע הצפוי היום.

דניאל בוקובזה מספר כי מאז פטירת אביו הולכים ומתרבים הסיפורים על ברכותיו והישועות שזכו להם יהודים רבים ברחבי העולם, "אנחנו עורכים כעת ספר לזכרו, וכשהתחלנו את העבודה התכוונו להתבסס על מאגר של כמאתיים עד מאתיים וחמישים איש שהיו צמודים אליו ויוכלו לספר עליו, אבל היום כבר יש לנו חמשת אלפים איש, והעורך מודיע לנו שלא יוכל לעמוד במשימה ובזמנים שנקבעו בגלל כמות הסיפורים שמגיעים מרבים שרוצים לחלוק איתנו את זכרונותיהם".

עם זאת הוא מזכיר כי כבר לפני כשנה, לקראת ההילולה הקודמת, יצאה לאור חוברת ובה כחמישים סיפורים על דמותו הייחודית, אך כאשר מדובר בספר הרי שהעבודה מקבלת ממד אחר ומקיף הרבה יותר. לפי שעה קיימים בספר הנערך לזכרו עשרים וחמישה פרקים המצויים בשלבי הסיום של עריכתם.

ביקשנו מבנו של הרב לחלוק עם גולשי ערוץ 7 סיפור אחד שנחקק בליבו.  והוא בחר סיפור אחד מלפני כשלוש עשרה שנים, בימים בהם עדיין לא התפרסם שמו כמקובל ידוע. "הוא היה אז אדם צעיר שלפרנסתו לימד ילדים בכיתה ו' בתלמוד תורה, וכדי להשלים את שעות הלימוד שלו המשיך ללמוד כל לילה עד השעה שתיים או שלוש", מספר הבן וממשיך, "באחד הלילות בעודו לומד, בשעה שתיים בלילה, ראה ראש צץ לקראתו מדלת החדר. הוא נבהל בהתחלה ושאל מי זה. נכנס לחדר יהודי הדור שהתברר שהוא ראש ישיבה וביקש לדעת איפה יוכל למצוא את הרב נתן בוקובזה. אבא נוהג היה שלא לומר לאנשים ששאלו אותו, גם בטלפון, איפה הרב בוקובזה שזה הוא. וגם הפעם הוא נהג כך ואמר ליהודי שבעוד כמה דקות הרב ייצא אליו. חלפו כמה רגעים שבהם הוא התארגן מעט ואז יצא אליו ושאל 'מה תרצה?'".

"אותו רב אמר שהרבה זמן לא נפקדו הוא ורעייתו בפרי בטן והם מבקשים ברכה. בקולו הייתה נימה של זלזול, כי כנראה לא ציפה למצוא רב צעיר כל כך שיברך אותו. אבא הרב זיהה את הזלזול והעריך שהדברים יישמעו טוב יותר אצל אשתו של הרב המבקש, ושאל אותו אם גם היא נמצאת כאן. הרב השיב שהיא ממתינה למטה ואבא ביקש שהיא תעלה".

"כשעלתה רעייתו של אותו רב", מספר דניאל, "אמר להם אבא שיש להם בדרום אמריקה דודה שמקפידה עליהם ובגלל זה נמנע מהם פרי בטן. אותו אדם זלזל ואמר שאין אישה כזו, אבל אשתו אמרה שאמנם יש להם דודה שכזו. אמר להם הרב שהם חייבים לבקש ממנה מחילה כדי שיבטלו את המניעות, והוסיף שהוא את שלו אמר וכעת הדברים תלויים רק בהם".

"השניים יצאו מבית הרב, ולאחר זמן מה החליטו לנסוע אל אותה דודה. הגיעו לביתה וביקשו סליחה אבל היא לא הסכימה לקבל. חזרו ודפקו על דלתה עד שהיא הודיעה להם שתהיה מוכנה למחול להם אם יישארו אצלה בפסח. הם הסכימו ואכן היא מחלה וכעבור שנה נולד להם בן", חותם דניאל בוקובזה את סיפורו ומוסיף, "מה שמדהים בסיפור הוא שהרב לא ידע על סופו אלא מקריאה באחד העיתונים. הוא התקשר לאותו רב ושאל אותו למה לא יידע אותו על לידת הבן כדי שהוא ישמח איתו ביחד. אותו יהודי התנצל על חוסר התקשורת שגרמה לכך".

בדבריו מדגיש דניאל בוקובזה כי חלק ניכר מהסיפורים שהתאספו סביב דמותו של הרב, עוסקים בדמותו כאיש חסד ונתינה נוסף על היותו מקובל מברך ומחולל ישועות.

כאמור, הערב יתקיים באולמי הפקאן בנתיבות אירוע גדול לזכרו שכל הכנסותיו יוקדשו למוסדות החינוך התורניים ומפעלי החסד שהוקמו בחייו ולאחר פטירתו של הרב. "כל הציבור מוזמן", מדגיש הבן.