ביהמ"ש: אין סיבה שלא תהיה תב"ע באיתמר

בית משפט השלום בתל אביב: "אין הצדקה שתושבים התגוררו ללא היתרי בנייה גם לא הצדקה משיקולים מדיניים ופוליטיים".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י' בניסן תשע"א

ביהמ"ש: אין סיבה שלא תהיה תב"ע באיתמר-ערוץ 7
השופט יאיר דלוגין
בתי המשפט

בזמן שרוה"מ בנימין נתניהו שוקל לאשר את התב"ע (תוכניות בנין עיר) באיתמר, ויום לאחר טקס ה-30 להירצחם של בני משפחת פוגל, התנהל השבוע בבית משפט השלום בת"א דיון שהחל עוד הרבה לפני הפיגוע.

את התביעה הגישו חמש משפחות מאיתמר שרכשו לפני מספר שנים בתים מחברת שו"פ (שיכון ופיתוח) ששיווקו את הבתים עבור משרד השיכון. למרות שמדינת ישראל ומשרד השיכון, האחראים הראשיים לשמירת חוקי התכנון והבנייה בישראל, בנו את הבתים ודאגו לאיכלוסם בידי תושבי איתמר, הבתים נבנו ללא תב"ע ומשום כך גם ללא היתרי בנייה.

התובעים, משפחות מאיתמר, טענו בפני בית המשפט כי גרו בבתים, וכשביקשו לרכוש אותם ביקש הבנק היתר בנייה על מנת לתת משכנתא ורק אז התברר להם כי אין היתרי בנייה לבתים. התובעים טענו באמצעות עו"ד דורון ניר צבי כי בחוזה הקנייה נכתב כי הבית נבנה לפי חוקי התכנון והבנייה ביהודה ושומרון.

חברת שו"פ טענה להגנתה כי לא בדקה את המצב התכנוני כשקיבלה את הבתים ממשרד השיכון, והוצאת תב"ע והיתרי בנייה כיום היא מורכבת מאוד כיון שזה עניין פוליטי ומדיני ובכל מקרה לא בסמכותה.

בהחלטה קבע השופט יאיר דלוגין כי יכול להיות שהכתובת היא המדינה ועל חברת שו"פ לפנות באופן רשמי לגורמים המוסמכים במדינה על מנת לקבל תשובה מפורטת ומנומקת בכתב, מדוע לא קיימים היתרי בנייה לבתים שרכשו תושבי איתמר משו"פ.

השופט אף תמה על ההתנהלות וכתב: " מאחר ואין מחלוקת כי התובעים מתגוררים במקום, ורכשו את הזכויות להתגורר שם בהסכמים שנחתמו מול הנתבעת (שו"פ), לא יעלה על הדעת כי הם ימשיכו להתגורר במקום מבלי שיונפקו היתרי בנייה כדין. לכאורה, וגם בכך אינני מכריע, לא נראה לי שיכולה להיות לכך כל הצדקה, גם לא הצדקה שנובעת משיקולים מדיניים ופוליטיים".