שינויים בקובה? נחכה ונראה
שינויים בקובה? נחכה ונראה פלאש 90

נשיא קובה, ראול קאסטר, אמר בתחילת הקונגרס הראשון של המפלגה הקומוניסטית השלטת כי יש לקצוב תקופת כהונה מקסימאלית למשרות בכירות בפוליטיקה, כך שהמקסימום לכהונה יעמוד על שתי קדנציות של חמש שנים כל אחר. הוא הבטיח "חידוש מערכתי" לכל המערכת הפוליטית. כך על פי דיווח ברשת BBC.

יצוין כי הקונגרס הנוכחי מתקיים לאחר שהמפלגה הקומוניסטית הנמצאת בשלטון בקובה לא התכנסה מזה 14 שנים.

קאסטרו אמר כי המנהיגות של המפלגה הקומוניסטית צריכה חידוש, וצריכה להעמיד עצמה לביקורת עצמית נוקבת.

קאסטרו, בן ה-79, הבהיר כי ההצעה תיושם גם עליו ועל שריו לממשלה. הוא קיבל את מקומו בשלטון מאחיו, פידל, בשנת 2008. יחד הם שלטו בקובה במשך 52 השנים האחרונות.

עוד אמר כי הוא מודע לכך שהעם הקובני יצטרך להתגבר מנטאלית על הרעיונות החדשים, אך הוא בטוח כי מרבית הקובנים מעוניינים במהפכה, ללא קשר למפלגה הפוליטית אליה הם משתייכים. הוא גם הוסיף כי לפי דעתו הדבר היחיד שמאיים על המהפכה היא אם העם הקובני לא יצליח להודות בטעויות.

ראול קאסטרו המשיך ואמר בנאומו כי הוא יעודד יזמות פרטית, ויעודד התערבות פחותה של הממשלה בנושאים כלכליים. הוא אמר כי הוא מודע לכך ששינוי המודל הכלכלי עליו מושתתת קובה ייקח לפחות חמש שנים. חינוך חינם ומערכת בריאות חינם עדיין יינתנו לכלל התושבים בקובה, אבל יחולו קיצוצים בסובסידיות למוצרי בסיס, והוצאות הממשלה על רווחה יקטנו בהרבה.

קאסטרו אמר כי 200,000 אנשים כבר נרשמו כעצמאיים מאז הוא הודע על השינויים באוקטובר, ובכך הוא הכפיל את מספר המועסקים עצמאית. הוא ציין כי קובה תמשיך להיות מדינה סוציאליסטית.

הקונגרס של המפלגה הקומוניסטית לווה במצעד צבאי מהגדולים שראתה קובה מימיה.