ח"כ חוטובלי באיתמר
ח"כ חוטובלי באיתמריוני קמפינסקי

חברת הכנסת ציפי חוטובלי מהליכוד רואה כקו אדום הכרחי את האפשרות שבה יציבו אנשי החמאס את שחרורם של רוצחי בני משפחת פוגל כתנאי לשחרורו של גלעד שליט.

לדבריה אפשרות שכזו צריכה להיות קו אדום שאותו אין חוצים עבור ממשלת ישראל. כמו כן היא שבה על עמדתה ולפיה יש לגזור גזר דין מוות על צמד הרוצחים מעוורתא.

"הרצח באיתמר הבהיר לציבור בישראל מול מי אנחנו עומדים", היא אומרת ומוסיפה: "לא מדובר באנשים שביצעו את המעשה מתוך טירוף דעת, אלא מתוך שנאה יוקדת כלפי כל עם ישראל".

לדבריה מתוך גישה זו על ישראל לעשות שימוש כוח שיש בידיה ולגזור גזר דין מוות כפי שמאפשר הדין הצבאי. במקביל היא סבורה שיש לפעול לשינוי חקיקה כדי לאפשר ענישה שכזו גם בבתי המשפט האזרחיים.

לטעמה שפיטה בבית דין צבאי יהיה בה גם אמירה ערכית לעולם ולישראל פנימה, אמירה הקובעת כי מחבלים שכאלה לא יוכלו להשתחרר מכלאם גם בעתיד, וכן לא יהפכו בתי הכלא הישראליים מקום בילוי וקידום עבורם, כפי שמתרחש זה שנים.

"מדובר בצורך בסיסי, ואפילו לא בנקמה", קובעת חוטובלי.

ובאשר לסיכוי שגזר דין מוות על הטובחים בבני משפחת פוגל יגרום לחמאס להוציא חלילה להורג את גלעד שליט המוחזק בידיהם, אומרת חוטובלי כי "לחמאס יש אינטרס להחזיק את גלעד שליט. הם רוצים להשיג כמה שיותר אנשים בעסקה עתידית, וזה מה שגרם להם להחזיק אותו בחיים, אבל ענייננו הוא אחר. גזר דין מוות לרוצחים הללו לא הוא שיכריע את גורלו של שליט אלא את גורלם של המועמדים לחטיפה הבאה. יהיה בכך הוכחה שאנחנו יודעים גם להעניש ולא על פי סטנדרטים אירופיים".