חוגגים פסח: בערבות יריחו

ד"ר חגי בן ארצי, ממליץ בימי חול המועד לטייל בערבות יריחו, המקום בו חגגו בני ישראל את הפסח הראשון עם היכנסם לארץ ישראל

תגיות: יריחו
בני טוקר , ט"ז בניסן תשע"א

חוגגים פסח: בערבות יריחו-ערוץ 7
בדרך ליריחו
פלאש 90

ד"ר חגי בן ארצי, מרצה באוניברסיטת בר אילן, ממליץ למאזיני וגולשי ערוץ 7 לטייל בימי חול המועד בערבות יריחו, שם חגגו בני ישראל את הפסח הראשון שלהם עם היכנסם לארץ ישראל.

"המקום נקרא ערבות יריחו, או הגילגל. זו בקעה שמשתרעת מיריחו מזרחה לכיוון הירדן. בקצה המזרחי נמצא מאחז קטן, בית חוגלה ליד המחנה הצבאי, מול נבו. לשיטת הארכיאולוגים שם היה הגלגל. יש שם מקומות יפים עם תצפיות לכיוון מואב, ירדן והר נבו. אפשר לטיל שם בנוף המדברי הקסום ובמזג אויר נוח כי בקיץ חם שם מאוד".

חגי בן ארצי ממליץ לאלה שרוצים לטייל במקום, להתעדכן על ידי אורנה קובוס ממאחז בית חוגלה. "נוסעים מכיוון ירושלים לפנייה צפונה בכביש הבקעה נוסעים עוד חמישה קילומטרים, עוברים את המנזר היווני דיר חג'לה וממשיכים לכיוון המחנה הצבאי "מול נבו", יש שם דרך עפר לכיוון המאחז בית חוגלה. זה מסלול לא קשה וכדאי להתקשר לאורנה קובוס שמנהלת את המאחז בית חוגלה, בטל' 0528699300, אפשר לתאם איתה את ההגעה למקום ויש אפשרות לארוחה מיוחדת בסגנון מדברי. הטיול הזה הוא הזדמנות לחוות מחדש את החוויה של כניסת עם ישראל לארץ ישראל".

בן ארצי ממליץ גם לבקר דווקא בימים אלה ביפו במלאות 63 שנה למבצע חמץ, "יפו היא אחת הערים העתיקות ביותר. יפו כזכור שוחררה במלחמת השחרור במבצע חמץ בחג הפסח לפני 63 שנה על יד האצ"ל. בצפון יפו שוכן מוזיאון האצ"ל ואני ממליץ לבקר שם. ניתן לטייל גם בשכונות נווה צדק ונווה שלום. זהו מסע בעקבות הלוחמים ששחררו את העיר במלחמת השחרור. חשוב דווקא בפסח להיזכר לא רק בגבורה היהודית לפני שלושת אלפים שנה אלא גם בגבורה של ימינו, הגבורה היהודית של הדור האחרון".