רק בישראל: מחשב עם רגשות, חרטה וחיזוי העתיד

אוניברסיטת ת"א מפתחת מחשב המסוגל לחוש רגשות אשם בעקבות שגיאותיו. מה הם יישומים מודרניים למחשב עם רגשות? מיכאל וייצמן בדק.

מיכאל וייצמן , כ"א בניסן תשע"א

קבוצת מדענים מבית הספר למדעי המחשב ע"ש בלבטניק של אוניברסיטת תל אביב עובדת על משימה מיוחדת שתגרום למחשב לחוש רגשי אשם, בשל שגיאות שעשה. רגשות אלו, לדעת המדענים, יכולים לגרום למערכות לעבוד יותר טוב ולחזות תקלות עתידיות.

הצד האפל של הטכנולוגיה הזו, שבה מחשבים מסוגלים לחוש רגשות עצמיים, תוארה באין ספור סרטים כמו שליחות קטלנית (ששם המחשבים מנסים להשמיד את האנושות).

"כמובן שהמחשב לא יהיה מסוגל לחוש רגשות אמיתיים או להבין רגשות אנושיים אך האלגוריתמים שפותחו יוכלו לעזור למחשב למדוד את המרחק בין הרצוי למצוי", מספר פרופסור מנסור למגזין Daily Mail. "מרחק היפוטטי זה בפועל יהווה את מידת החרטה על הטעות שעשה המחשב. המחשב פשוט ילמד להבין את המקומות בהם 'טעה ומתחרט' ויידע לא לחזור על שגיאות אלו בעתיד."

פרופסור מנסור - ראש הפרויקט אתר אוניברסיטת תל אביב

האלגוריתמים שפותחו בעקבות המחקר מוצאים כבר היום יישום בפיתרון בעיות יומיומיות בטכנולוגיות, כגון ניתוב תעבורת מידע, החיפוש המכוון או תחזית עומסים על המערכת. כמובן שהמחשב של היום רחוק מלהיות מאינטלקט מלאכותי מן הסרטים, אך כבר היום עשו המדענים מספר צעדים לקראת יצירת מחשבים, המסוגלים לרגשות אנושיים.

בין הממנים הרציניים של הפרויקט נמצאת גם חברת גוגל, המתכוונת להשתמש בטכנולוגיה זו לפיתוחיה עצמאיים כמו מערכות AdWords ו- Adsense - מערכת שתאפשר מיטוב (אופטימיזציה) של הפרסום המשודר לקהל יעד ממוקד.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il