בדואים בנגב
בדואים בנגב פלאש 90

הרב דב ליאור, רבה של קריית ארבע-חברון, השתתף היום (שלישי) בכנס רמלה בין ישראל לעמים הרביעי בו עסקו חברי כנסת, אנשי אקדמיה ורבנים בנושא קרקעות המדינה על היבטיה השונים.

בנאומו התייחס הרב ליאור לסכסוך הישראלי ערבי והדגיש כי אין לו פיתרון. הרב התייחס גם להתחזקות האוכלוסייה הבדואית בנגב ובגליל: "ביחס לבדואים אני אומר לטפח את התמריצים, אפילו בכסף. לעודד את השבתם לארצות מוצאם - היום יש הרבה שטחים בערב הסעודית יש גם בלוב כמה שטחים וכמה מקומות, להם יש מספיק שטחים. אני לא אומר שמבחינה הומאנית לא נעזור להם. נעזור להם ,שמה. אם ישאירו אותם פה ,בהיות והם פועלים נגד עם ישראל ונגד מדינת ישראל, שום פיתרון לא יהיה. אם זה היה מצב נורמאלי, יש מקום למצוא פיתרון ...  אבל המציאות היא שהבעיה היא כל כך שורשית, כל כך עמוקה  וכל כך קשה  שלדעתי אין לזה פיתרון".

הרב דב ליאור עוד הדגיש כי יש לעזור לאוכלוסייה הבדואית ביציאתם לארצות ערב בניגוד למה שנעשה בעבר עם פינוי תושבי גוש קטיף.

בנאומו הסביר הרב, כי "יש לנו מאבק על זכות שיבתנו לארצנו. האוכלוסייה של הערבים... הם מתנגדים לעצם קיומה של מדינת ישראל, הם מתנגדים לעצם קיומו של עם ישראל" ולכן אני לא  חושב שקיים פיתרון שיכול להשביע את רצונם". לפי הרב מסירת שטחים וויתורים לא יפתרו את הבעיה: "הנושא הזה של הבעלות על הקרקעות זהו חלק ממאבק כללי של הערבים נגד עם ישראל, נגד מדינת ישראל ולכן לעניות דעתי אין פיתרון לסכסוך הזה... אומרים סכסוך ישראלי ערבי. לנו, אין סכסוך איתם. הם עושים את כל הסכסוך איתנו".

בנוסף לרב דוב ליאור השתתפו בכנס הרב שמואל אליהו – רב העיר צפת הרב זלמן מלמד - רב היישוב בית אל וראש הישיבה, הרב יעקב אריאל- רב העיר רמת גן וידונו במכתב הרבנים ובמעורבות אנשי תורה בסוגיות ציבוריות.

במסגרת הכנס  התקיימו מושבים רבים ומגוונים בנושאים : שטחים פתוחים בגליל ובנגב,  מדיניות ציבורית בניהול קרקעות המדינה, היבטים ערכיים ומוסריים  בסוגיית הקרקעות וכן דיון על מקומה של קק"ל במדיניות ניהול הקרקעות.