תופעה: ערביי מז' י-ם זולגים לאבו גוש

אריה קינג, יו"ר הקרן לאדמות ישראל, משרטט את המשך מגמת ההתפשטות של ערביי מזרח ירושלים לתוך השכונות במערב העיר.

בני טוקר , כ"ב בניסן תשע"א

תופעה: ערביי מז' י-ם זולגים לאבו גוש-ערוץ 7
זליגה ירושלמית. אבו גוש
פלאש 90

אריה קינג, יו"ר הקרן לאדמות ישראל, משרטט את המשך מגמת ההתפשטות של ערביי מזרח ירושלים לתוך השכונות במערב העיר, "את נתוני ההתפשטות ניתן לראות בקלות בדפי זהב ובעיריית ירושלים באגף לתשלומי ארנונה. הנתונים מצביעים על המשך הנדידה של ערבים מכפרים מחוץ לירושלים כמו עזרייה ואבו דיס, לתוככי העיר עצמה. תושבים ערבים משכונות קצה כמו בית חנינא, קלנדיא, ענתא ושועפט נודדים לתוככי פסגת זאב, נווה יעקב, קטמון, קטמון הישנה גילה והלהיט עכשיו זה צומת פ"ת".

קינג קובע, כי הסיבה היחידה לנהירה לתוככי ירושלים היא הזנחת השכונות במזרח העיר על ידי מדינת ישראל, "מה שמניע אותם זה איכות חיים, הם לא רוצים לחיות מחוץ לגדר, הם רוצים איכות חיים וחינוך טוב לילדים. במקום לעמוד כל בוקר שעתיים במחסום הם שוכרים או קונים דירה בגילה ובזה הם פותרים לעצמם את הבעיה".

יו"ר הקרן לאדמות ישראל מגלה שלאחרונה החלו ערביי מזרח ירושלים להגר גם לאבו גוש, "אבו גוש היא אחת האטרקציות הגדולות, ההגירה הזאת יוצרת חיכוכים יומיומיים. באבו גוש מתנגדים להגירה הזאת, כי הם מביאים לכפר גורמים לא רצויים כמו פתח וחמאס".

לדבריו למרות ההצלחה היחסית בבלימת ההתפשטות הערבית בגבעה הצרפתית בשאר השכונות מדינת ישראל ממשיכה לנחול הפסדים, "תודות לחרדים ישנה האטה ובלימה בגבעה הצרפתית. אבל בשאר השכונות המצב לא מרנין. יש גם תופעה של שוהים בלתי חוקיים, נושאי תעודת זהות כתומות שבאים לבית צפפה וצור באחר, לאנשי משמר הגבול יש קושי להתמודד עם התופעה".

קינג רואה את הפתרון בבעיית ההגירה הערבית לירושלים, בשיפור התנאים של ערביי מזרח העיר ועידוד ההגירה של ערבים לחו"ל, "צריכים לפרק את החומה ולהחיל ריבונות מלאה בכל חלקי העיר וביהודה ושומרון. לא ייתכן שמדינת ישראל תסיר אחריות משכונות במזרח ירושלים. יש כבר ארבע שכונות כאלה שלא מקבלים חשבונות לתשלומי ארנונה, העירייה לא מגיעה לנקות שם. מי שנכנס לחלל הזה אלה התנועות האסלאמיות שממשיכות לעודד את הערבים לנוע למערב העיר. כל עוד נמשיך להפקיר את מזרח העיר ההגירה תמשך. היום כשאתה עולה לטיילת בארמון הנציב ומביט בשכונת ג'בל מוכבר זה נראה כמו בעזה, חייבים לפתח את השכונות האלה, לסלול כבישים, להציב תאורה ולנקות. הפערים האלה מדרבנים את הערבים ללכת לגור במערב העיר. צריכים גם לאפשר לערבים שרוצים לעזוב את הארץ לממש את חלומם, כיום משרד הפנים הופך את ערביי יו"ש לאסירי ציון, במקום לאפשר למי שרוצה לעזוב לאירופה לא נותנים להם לצאת".