הסרת הלוט מהשלט ברחוב הרב קפאח
הסרת הלוט מהשלט ברחוב הרב קפאח ג'קי לוי

העיר ירושלים הנציחה אתמול את הרב יוסף קאפח, בקריאת רחוב על שמו.

זהו הרחוב שבו התגורר עד לפטירתו, שנקרא עד כה רח' לוד. משפחתו מתגוררת בו עד היום. בטקס שנערך במעמד ראש העיר ירושלים ניר ברקת וסגנו דוד הדרי. הוסב אמש שם הרחוב לרח' הרב יוסף קאפח.  

בטקס השתתפו גם הרב ד"ר רצון ערוסי, רב העיר קריית אונו, הנחשב בעיני רבים לממשיך דרכו של הרב קאפח, פרופ' משה בר-אשר, נשיא האקדמיה העברית ללשון, בני משפחת קאפח ובראשם רעייתו הרבנית ברכה קאפח, רבנים, חברים ותושבי שכונת נחלאות בירושלים.

הדוברים העלו על נס את אישיותו ועוצמתו של הרב, ועמדו על כך שמעבר להיותו מחברם של ספרים רבים וגאון בהלכה, היה הרב מתווה דרך לרבים ופעל לשימור מנהגי עדת יהודי תימן ולחיבור של שלום בין הפלגים השונים בקהילה העולמית של היהודים יוצאי תימן.

סגן ראש העיר דוד הדרי הזכיר בדבריו שהשקפתו של הרב קאפח היתה דתית לאומית והוא בלט בתמיכתו בציונות הדתית ומוסדותיה, בה ראה שילוב של קודש וחול שמטרתם המשותפת היא לרומם את האומה מחד, ומאידך לבססה גם בחיי המעשה.

הרב יוסף קאפח, גדול מפרשי הרמב"ם בדורנו ומנהיג קהילת יהודי תימן, היה חבר בית הדין הרבני הגדול וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל. הוא נודע במפעלו הגדול לתרגום ביאור ועריכת כתבי הרמב"ם. בנוסף, כתב הרב מאות מאמרים וספרים, וזכה לקבל את פרס ישראל. לאחר פטירתו קיבלה גם רעייתו הרבנית ברכה קאפח פרס ישראל על מפעל חיים.